Connect with us

POLİTİKA

MSB’dan Afganistan açıklaması! Mehmetçik Afganistan’a gidecek mi?

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Göreve devam edilmesi durumunda TSK unsurlarının Afganistan’da muharip görevi olmayacak, meşru müdafaa dışında operasyonel görevde bulunmayacaktır” ifadelerini kullandı.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan Subayı Hava Muhabere Binbaşı Pınar Kara, bakanlıkta düzenlediği bilgilendirme toplantısında, terörle mücadelenin artan şiddet ve kararlılıkla sürdüğünü söyledi. Kara, son 2 ay içinde yurt içi ve sınır ötesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dahil terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edildiğini ve 10’u büyük, 30’u orta çaplı olmak üzere 40 operasyon yapıldığını kaydetti. Binbaşı Kara, “24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar toplam 18 bin 296, bu yılın başından itibaren ise 1595 terörist etkisiz hale getirilmiştir” dedi.

215 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Kara, 23 Nisan’da başlayan ve Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde eş zamanlı yapılan ‘Pençe-Şimşek’ ve ‘Pençe-Yıldırım’ operasyonlarının planlandığı gibi başarı ile devam ettiğini vurgulayarak, “Operasyonların başlangıcından bu yana 215 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Ayrıca 300’e yakın mağara ve sığınak, 600’den fazla mayın ve el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiş; çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Bugüne kadar ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra ettiğimiz tüm operasyonlarımız, başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmaktadır. Mücadelemiz sadece terörle ve teröristledir. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemiz ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir” dedi.

İRAN SINIRINA TAKVİYE YAPILDI

Binbaşı Kara, kara hudutlarının korunması ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadelede etkinliğin artırılması kapsamında; sınırlarda teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik sistemleri tesis edildiğini ayrıca hudut birliklerinin imkan ve kabiliyetlerinin sürekli olarak geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirlerin alınmasının sağlandığını kaydetti. Kara, sınır fiziki güvenlik sisteminin; modüler beton duvar, yollar, kuleler, tel engel sistemleri, aydınlatma sistemleri, kamera ve algılama sistemleri, kiriş, köprü, seddelerden oluştuğunu belirtti.

Fiziki engellerin yanında sınır güvenliğinde engelleme ve yakalamaya yönelik üç kademeli emniyet sistemi oluşturulduğuna dikkat çeken Kara, “İlk kademede hudut birliklerinin gözetleme, kontrol, pusu ve devriye faaliyetleri, ikinci kademede komando unsurları ile geri bölgede, dere yataklarından geçişi engelleyecek şekilde hareketli pusu ve devriye faaliyetleri, son kademede ise jandarma unsurları ile gerekli koordine kurularak yasa dışı geçiş yapan şahısların yakalanması ve sınır dışı edilmesi faaliyetleri icra edilmektedir” dedi.

‘İRAN SINIRINDA GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI’

Binbaşı Kara, son gelişmeler ışığında İran sınırında gerekli birlik kaydırmaları ve takviyelerin yapıldığını dile getirerek, “Hudutlarımızın güvenliği insan yoğunluklu sistemler yerine teknoloji yoğunluklu sistemlerle sağlanmaktadır. Kamera, termal kamera, radar, dürbün, fotokapan ve diğer mevcut keşif ve gözetleme vasıtalarının yanında insansız hava araçları (İHA) ve insanlı keşif uçaklarından da etkin bir şekilde istifade edilmektedir. İran sınır hattında 2019 yılında yasa dışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan 74 bin 447 kişi engellenmiş, 5 bin 16 kişi yakalanmıştır. 2020 yılında 127 bin 434 şahıs engellenmiş 185 şahıs yakalanmış, 2021 yılında ise 56 bin 994 şahıs engellenmiş 542 şahıs yakalanmıştır. Alınan ilave ve etkin tedbirler sayesinde son 2 ayda, hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 16 bin 786 şahıs yakalanmış, 31 bin 545 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Bu şahıslar arasında 40’ı FETÖ olmak üzere toplam 74 terörist yakalanmıştır” diye konuştu.

‘SINIR GÜVENLİĞİ İÇİN TAKVİYE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR’

Kara, yine bu dönemde yapılan operasyonlarda; 29 bin 516 paket sigara, 369 kilogram uyuşturucu, 467 cep telefonu ve 6 muhtelif silah ele geçirildiğini kaydederek, “Sınırlarımızın güvenliği kara, deniz ve hava kuvvetleri unsurlarımızla zorlu hava ve arazi şartlarına rağmen 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sağlanmakta, son gelişmeler kapsamında sınır güvenliğine yönelik geliştirme ve takviye çalışmaları devam etmekte, ‘Hudut namustur’ anlayışıyla Mehmetçik sınır ihlallerini engellemek için tüm gayretiyle faaliyetlerini yürütmektedir” dedi.

‘TSK’NIN AFGANİSTAN’DA MUHARİP GÖREVİ OLMAYACAK’

Türkiye olarak Afgan halkı istediği sürece yanlarında olacaklarını kaydeden Kara, “Gelinen noktada diğer NATO üyesi ülkelerin silahlı kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilme kararı almaları üzerine TSK unsurlarının hâlihazırda 6 yıldır sürdürdüğü ve Afganistan için son derece kritik olduğu bilinen Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının emniyetle işletilmesi görevine devam etme durumu söz konusudur. NATO görevi ve ikili anlaşmalar kapsamında 20 yıldır sürdürülen danışmanlık ve eğitim faaliyetleri sonlandırılırken sadece havaalanının işletilmesine yönelik görevin sürdürülmesine ilişkin diğer ülke ve Afganistan yetkilileri ile görüşmeler devam etmektedir. Gerekli koşullar sağlandığı takdirde, Afgan halkı ve Afganistan’ın ilişkileri açısından büyük katkı sağlayan ve halihazırda da icra ettiğimiz bu görevi yerine getirmeye devam edeceğiz. Göreve devam edilmesi durumunda TSK unsurlarının Afganistan’da en başından beri olduğu gibi muharip bir görevi olmayacak, meşru müdafaa dışında herhangi bir operasyonel görevde bulunulmayacaktır” diye konuştu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply