Connect with us

EKONOMİ

Meclis açıldı! Gözler EYT yasasında!

Yayınlanma tarihi:

Güncellenme tarihi:

Türkiye’de emekliliğine 4 yıldan daha az kalmış yaklaşık 500 bin vatandaş bulunuyor. Sistem uygulamaya girerse bu vatandaşlara 4 yıllık süre için yüzde 8 daha az maaş ödenerek emekli olması sağlanacak.

EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. EYT bugün son durum ne? EYT 28 Eylül 2021 yeni gelişme var mı? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor. Prim gün süresini doldurmalarına rağmen emeklilik yaşını doldurmayı bekleyen yüz binlerce EYT’li, hükümetin EYT yasası ile ilgili önemli bir adım atmasını bekliyor. EYT yasası hakkında son gelişmelere haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz…

EYT bugün son durum ne? EYT 28 Eylül 2021 yeni gelişme var mı? gibi soruların yanıtları tüm EYT’li vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Prim gün süresini doldurmuş fakat yaşı bekleyen milyonlarca EYT’li, Meclisin yeni yasama dönemine geçmesi ile birlikte hükümetin konuyla ilgili önemli bir adım atmasını bekliyor. İşte konu hakkında tüm merak edilenler…

EYT BUGÜN SON DURUM NE?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT konusunda atacağı adımlar milyonlarca EYT’li tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Ancak şu ana kadar Bakan Vedat Bilgin’den net bir EYT açıklaması gelmedi.

TGRT ekranlarında Çare Ne programında Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) durumu konuşuldu.

Sevda Türküsev’in moderatörlüğündeki programın konukları arasında Erol Köse, SGK uzmanı Emin Yılmaz ve Türkiye gazetesi yazarı Yücel Koç bulundu.

Yücel Koç, EYT sorunuyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu ve aldığı kulis bilgisini paylaştı.

Koç, 2023 seçimlerinden önce EYT’in kesin bir şekilde çıkacağını söyledi.

Koç, “EYT çıkacak. Belgen var mı diyorlar, bu işin belgesi olmaz. Görüşüldü, konuşuldu, dinledik. Güvenmediğimiz kişiler olmasa zaten yazmadık. 2019 seçimlerinden edinilen tecrübeler ışığında 2023’e gidereken bu konuların yeniden gözden geçirildiği, bununla ilgili yapılabilecek ne varsa, bunların masaya konduğunu, konuşulduğunu ve çözmek için çok ciddi bir irade olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Sevda Türküsev’in “Kiminle görüştünüz bu konuda?” sorusuna ise Koç, “O kadarını da söylememeyim” cevabını verdi.

Koç, bakanlıktan birileriyle görüştüğünü ve kendisine bu konunun çözüleceğinin sözünün aktarıldığını kaydetti, görüşmesinden “Emeklilikle ilgili bütün sorunları çözeceğiz” mesajı aldıklarını açıkladı.

EYT sorunu, 8 Eylül 1999’da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu.

Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim ün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi.

Bu sisteme göre; Türkiye’de emekliliğine 4 yıldan daha az kalmış yaklaşık 500 bin vatandaş bulunuyor. Sistem uygulamaya girerse bu vatandaşlara 4 yıllık süre için yüzde 8 daha az maaş ödenerek emekli olması sağlanacak.

Bu rakamlara göre 2 bin TL maaşla emekli olabilecek bir kişi yüzde 8 daha az maaşla 1840 TL’ye emekli olabilecek. Finlandiya’da olan bu emeklilik sistemi EYT’liler için geçerli olması için bu yönde bir yasa çıkması gerekiyor.

Ancak şu anda EYT’lilerin emekli olmasını sağlayacak bir yasa çıkma olasılığı çok zayıf. Hükümetin EYT konusunda çok net açıklamalarının olması, bu alanda düzenleme bekleyen vatandaşların umutlarını kırıyor olsa da halen düzenleme için beklemedeler.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasasıyla, 8 Eylül 1999’da sigortalı olup, getirilen kademeli yaş şartından dolayı emekli olacağı tarih uzayanlardan, emekli olmak için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp yaşın dolmasını bekleyenlerin emekli edilmesi amaçlanıyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Ali Albayrak

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla