Connect with us

EKONOMİ

Kiracılar için umutlar tükendi: Yüzde 25 zam sınırı delindi

Hükümetin fahiş kira artışlarının önüne geçebilmek için koyduğu yüzde 25’lik zam kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 54. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararla delindi.

Yayınlanma tarihi:

Ev Sahiplerinin Kiracıları Tazminatsız Çıkarmak İçin Kullandığı Oyun Ortaya Çıktı! 120 Bin TL Cezası Var

Hükümetin fahiş kira artışlarının önüne geçebilmek için koyduğu yüzde 25’lik zam kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 54. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararla delindi. Mahkeme, yüzde 25 kira zammının konut kiralarında üst sınırının adil olmadığına hükmetti.

Bu karar, kiracılar için büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Kiracılar, bu kararla birlikte ev sahiplerinin istedikleri oranda zam yapabileceklerini ve kira artışlarının kontrol edilemez bir hal alacağını düşünüyor.

Mahkeme kararının detayları

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde 2019 yılında ev kiralayan bir kiracı, 2021 yılında kira bedelini yıllık yasal artış oranları üzerinden yapılan zamları kabul etti.

Ancak ev sahibi, kiracının ‘yasal sınırlar’ içinde yaptığı artışın, taşınmazın bulunduğu site içerisindeki benzer taşınmazların kira rayiç bedellerinin altında kaldığını iddia ederek olayı yargıya taşıdı.

Yerel mahkeme davada, ev sahibinin, kira uyarlama artışı başvurusunu reddetti. Bu karar üzerine ev sahibi davayı istinafa götürdü.

Dosyayı kabul eden İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 54. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararına uymadı ve “ülkemizde yaşanan olağanüstü ekonomik koşullar nispetinde kira artışları için getirilen yüzde 25’lik sınırın adil olmadığına” hükmetti.

Mahkeme, kira artışlarının belirlenmesinde ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

Kiracılar için emsal teşkil eden bir karar

Avukat Özgür Kip, mahkemenin verdiği kararın emsal teşkil ettiğini belirterek, “Kira anlaşmazlığında ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum, enflasyon, kur ve doğal afet gibi olağanüstü durumlarla davanın koşulları gerçekleşmiş ise, bu karar uygulanacaktır” dedi.

Kip, “Kiralarda bu şartlar oluşmuşsa hali hazırda yüzde 25’lik kira sınırı uygulanmaz. Yani mahkeme bu kararı ile yüzde 25’lik kira sınırının önüne geçti” diye konuştu.

Kiracılar için zor günler

Kiracılar, bu kararla birlikte büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Kiracılar, bu kararla birlikte ev sahiplerinin istedikleri oranda zam yapabileceklerini ve kira artışlarının kontrol edilemez bir hal alacağını düşünüyor.

Kiracılar, bu karara karşı protestolar düzenlemeye hazırlanıyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla