Connect with us

TÜRKİYE

EYT’si Bağlanmayanlar Dikkat! Maaş Almanın Formülü: Mutlaka Kontrol Edin

Yayınlanma tarihi:

EYT'si Bağlanmayanlar Dikkat! Maaş Almanın Formülü: Mutlaka Kontrol Edin

Emeklilikte yaşa takılanlar yasası kapsamında emekliliğe hak kazananların sayısı 2 milyonu geçti. Ancak Mart ayında başvurup aylık bağlanmayanların çoğunun eksik prim, tescil sorunu veya SGK borcu gibi nedenlerle başvurularının kabul edilmediği belirlendi. Bu durumla karşılaşanlar için çözüm yolları bulunuyor.

EYT’den yararlanmak isteyenler internet, posta ve doğrudan SGK merkezlerine başvurabilirler. Ancak belirli şartları tamamlamayan başvurular kabul edilmez. SGK borçları ödenmediği sürece emeklilik işlemi gerçekleştirilmez.

Borçlar ödendikten sonra aylık bağlanır ve işlemler tamamlanır. Ancak bazı EYT başvuru sahiplerinin farklı kurumlarda hizmetlerinin bulunduğu görülüyor. Bu nedenle dosyaların birleştirilmesi ve eksiklerin giderilmesi süreci uzatabilir.

Dosya ve başvuru sorunları yaşayanlar SGK müdürlüklerine başvurarak uzmanlardan destek alabilirler.

EYT hakkı, 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yaş koşulu olmadan emekli olmalarını içerir. Koşullar ne zaman tamamlanırsa, o tarihten itibaren emekli aylığı alınabilir.

EYT yasası gereği başvurulan aydan sonraki aybaşından itibaren aylıklar yatırılır. Toplamda 4.5 milyon EYT’linin önümüzdeki yıllarda emekliliğe hak kazanması bekleniyor.

GSS borcu bulunması SSK ve Emekli Sandığı kapsamındaki sigortalılara emekli aylığı bağlanmasına engel değildir. Ancak Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların GSS borcunu ödemesi gerekmektedir. Kısmi ve yarı zamanlı çalışanlar primlerini tamamlayabilirler.

SGK mevzuatına göre, 2008’den sonra isteğe bağlı sigorta priminin sigortalılık süresine sayılabilmesi için 12 ay ödeme yapılması gerekmektedir. Emeklilik dilekçesi de borcun ödendiği tarihe bağlı olarak işlem görür ve aylık borcun ödendiği ayın başında yatırılır.

Başvurularda yurtdışı, doğum borçlanmasının eksik yapılması veya Bağ-Kur tescili gibi sorunlar varsa SGK müdürlüklerine giderek uzmanlardan yardım almak önemlidir.

EYT için belirli bir çalışma süresi gerekmektedir. 1999 yılında işe başlayan erkek çalışanlar, emeklilik için gerekli süreyi gelecek yıl tamamlayabilirler. Ayrıca uzun vadeli sigorta başlangıç yaşının 18 olduğu unutulmamalıdır.

EYT başvuruları ve aylık bağlamada SSK’lılar başı çekerken, ikinci sırada Bağ-Kur’lular bulunmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gençlere ve kadınlara yönelik istihdam politikalarına odaklanacaklarını belirtti. Bu dönemde istihdam artışını hedeflediklerini ifade eden Bakan Işıkhan, emeklilik hakkını kazananları bekleyen önemli süreçleri ve yasalara dikkat çekti.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla