Connect with us

EKONOMİ

EYT yasasında son durum ne? Meclis ne zaman açılacak?

Yeni yasama dönemine sayılı günler kala TBMM’nin ne zaman açılacağı merak konusu oldu. TBMM’nin gündemine sunulacak olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu nasıl karara bağlanacak? Meclis ne zaman açılıyor?

EYT kararını bekleyen vatandaşlar, yeni yasama döneminin ne zaman başlayacağını ve TBMM’nin kapılarını ne zaman açacağını merak ediyor. TBMM, 17 Temmuz günü Kanun tekliflerinin kabul edilmesinin ardından, Anayasa ve İçtüzük gereğince tatile girmişti. EYT’nin yasalaşması için meclis onayından geçmesi gerekecek. Dolayısıyla TBMM’nin ne zaman açılacağı merak ediliyor.

TBMM NE ZAMAN AÇILIYOR?

Meclis, TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş tarafından 17 Temmuz günü Kanun tekliflerinin kabul edilmesinin ardından, Anayasa ve İçtüzük gereğince, 1 Ekim Cuma günü saat 14.00’te toplanmak üzere kapatıldı. TBMM Genel Kurulu 1 Ekim’e kadar tatile girmiş oldu.

EYT KARARINDA SON DURUM NEDİR?

EYT bekleyen vatandaşlar, meclisin gündeminde EYT’nin olup olmadığını merak ediyor. EYT konusunda şu ana kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) 20’ye yakın tasarı sunulmuştu. Şimdi ise gözler 1 Ekim’de açılacak TBMM’ye çevrildi.

Çıkacak yasanın, 1 milyonu aşkın kamu çalışanı olmak üzere 6 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirecek. Çıkacak yasadan ilk faydalanması beklenenlerin sayısı ise 700 bin civarında olduğu düşünülüyor.

CHP VE AK PARTİ TASARI SUNACAK

CHP’den açık ancak AK Parti’den de üstü kapalı EYT yasası açıklaması geldi. İlk olarak CHP hazırladığı EYT yasa tasarısını Meclis’e sunacak. CHP’nin tasarısını reddedecek olan AK Parti kendi EYT yasasını Meclis’e sunacak. Durum böyle olursa seçimden önce EYT yasası çıkmış olacak. Öte yandan başka bir iddiaya göre AK Parti EYT kanununu seçim vaadi olarak sunacak ve EYT’lilerden oy isteyecek.