Connect with us

POLİTİKA

HDP’nin İmralı açıklamasına Kılıçdaroğlu’ndan Meclis resti!

Kürt sorununun çözmek için tek adresin Meclis olduğunu belirten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’li Sezai Temelli’nin “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” sözüne resti çekti.

Fikret Bila’ya açıklamalarda bulunan Cumhurşyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kürt sorununu çözmek için muhatabımız HDP yani Meclis’tir” sözüne açıklık getirdi.

Sorunu çözmek için ısrarla parlamentoyu işaret etmesinin sebebini açıklayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “ Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşu dahil en kritik sorunlarını TBBM’de çözmüştür. Meclis millet iradesinin adata Kabe’sidir. O kadar ki bu Meclis, Mustafa Kemal Atatürk’e başkomutanlık yetkisini bile 3 aylık süreyle vermiştir.

ÇAĞRIM BÜTÜN PARTİLERE

Gerek gördüğünde yine belli süreyle yetki vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, yetkileri konusunda çok hassastır. Bu nedenle Türkiye yine kritik, çok önemli sorunlarını Meclis’te çözmelidir. Kürt sorununun çözüm yeri de Meclis’tir. Parlamentoyu çözüm yeri olarak gösterirken sadece HDP’ye çağrı yapmış olmuyorum. Bütün partilere çağrı yapıyorum. Bu sorunu Meclis’te hep birlikte, konuşarak, görüşerek çözebiliriz, çözmeliyiz.”

GEMİŞ DÖNEM DENENDİ BAŞARISIZ OLUNDU

“Kürt sorununu geçmiş dönemde Meclis dışında çözüm denendi ve başarısız oldu” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben o zaman da Meclis dışında çözüm aramanın yanlış olduğunu, stratejik bir hata olduğunu söylemiştim. Eleştirilerimi, uyarılarımı dile getirmiştim. Çözüm süreci olarak adlandırılan o dönem başarısızlıkla sonuçlandı. Çünkü adres yanlıştı. Strateji yanlıştı” dedi.

HDP’Lİ SEZAİ TEMELLİ’YE REST

Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’li Sezai Temelli’nin “Demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” ifadesine karşın ise, “Ben görüşümüzü söyledim. Bizim için bu konuda tek adres var o da Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Parlamento dışında bir adres yoktur. İmralı da Kandil de muhatabımız değildir” yanıtını verdi.

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır