Connect with us

EKONOMİ

EYT mağdurlarına Albaylar da eklendi!

Türkiye’de yıllardır kangren olmuş sorunların başında emeklilikte yaşa takılan insanların yaşadığı haksızlık ve mağduriyet geliyor. Prim günlerinin dolmasına rağmen milyonlarca EYT’li emekli olmak için yaş günün dolmasını bekliyor.

haberdeozgur.com’un haberine göre Emeklilikte yaşa takılanlar her sektörden vatandaşlardan oluşuyor. Yıllarca çalışıp, emekli olmak için gerekli koşulları sağlayan bu insanlar, çıkarılan bir yasa ile emekli olmaları gerek yaş uzatıldı. Dernek ve oluşum içine giren EYT’liler yıllardır iktidardan bu sorunu çizmeleri için somut bir adım bekliyor. Ancak iktidar her seferinde ekonomik koşulları öne sürerek, bu sorunu çözmekte diretiyor.

DİKKAT ÇEKEN GRUP

Diğer yandan EYT’liler içinde dikkat çeken bir grup var. Kutsal görevleri olan askerlik görevini yerine getiren Albaylar da emeklilikte yaşa takılanlar gruba girdi. Yıllarca dağda ovada terör örgütleri ve düşmanla çarpışan bir grup albay emekli olmak için yaşın dolmasını bekliyor.

“MARKETTE KASİYERLİK YAPANLAR VAR”

Konuyu gündeme getiren isim Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık oldu. “Hükümet Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözbebeği olan albayları da emeklilikte yaşa takılanlar grubuna dahil etti” diyen Çetin Arık, “Markette kasiyerlik, AVM’lerde güvenlik görevliliği yapan albaylar var” dedi. Yıllarca vatanı için canını ortaya koyan albaylar erken emekli edilince gelirsiz kaldığını belirten Vekil Arık, 100 günün sonunda sağlık güvencelerinin de bittiğini belirtti.  

“BU ALBAYLARIN FETÖ İLE İLİŞKİSİ YOK”

Öte yandan bu kişilerin FETÖ ile ilişkilerinin de olmadığını belirten Arık, ” FETÖ ile ilişkisi olan albaylar zaten TSK ile ilişkileri kesilip yargılanıyorlar. Ancak erken emekli edilen albaylar ise hala TSK’ya bağlılar” dedi.

“ZORUNLU EMEKLİ EDİLİYOR AMA MAAŞ YOK”

Konuya ilişkin konuşan bir diğer isim olan emekli albay Erkan Büyükköprü, geçen yıl sadece Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 650 civarında albayın emekli edildiğini belirterek, “Bu sene ise 113 civarında albay emekli edildi” dedi. Büyükköprü bu insanların tazminat ve maaşsız emekli edildiğini de vurguladı. Ayrıca bu albayları zorunlu bir şekilde emekli edildiğini ifade eden eski albay Erkan Büyükköprü, sonra yaşa takıldın denilerek maaş verilmediğini söyledi.