Connect with us

DÜNYA

Erdoğan ve Biden’den ilk temas!

NATO Liderler Zirvesi bugün Brüksel’de başladı. Dünya liderlerinin katıldığı zirve aile fotoğrafının ardından resmen başlamış oldu. Öte yandan Türkiye’nin merakla beklediği Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden görüşmesi saat 18.00’da gerçekleşecek toplantının öncesinde Erdoğan ve Biden bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çalkantılı olarak başlayan ilişkisini normal bir seviyeye çekmek isteyen ABD Başkanı Joe Biden NATO Liderler Zirvesi’ni beklemişti. Bu tarihe kadar ilişkileri geren Biden, görüşmeden önce Erdoğan ile sıcak pozlar verdi. Bugün Brüksel’de başlayan NATO Liderler Zirvesi’nden fotoğraflar paylaşan Reuters haber ajansı da tam da bu gündemle ilgili fotoğrafları abonelerine servis ediyor. Bugün başlayan zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden ilk kez aile fotoğrafında bir araya geldi.

AİLE FOTOĞRAFINDA BİDEN ERDOĞAN’IN YANINDA DURDU

Aile fotoğrafında ön sırada Biden’ın solunda yer alan Erdoğan daha sonra Biden ile ayaküstü sohbet fırsatı buldu. Reuters’ın servis ettiği fotoğraflarda Biden, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuşurken Erdoğan’da NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in yanında karede yer alıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YUNANİSTAN HAKKINDA KONUŞTU

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ile ilgili bir açıklama yaptı. Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi olarak servis ettiği açıklamada Erdoğan’ın “Yunanistan ile diyalogu canlandırmamız sorunların çözümüne ve bölgesel istikrara katkı sağlayacaktır” sözleri yer aldı. Erdoğan, NATO zirvesi için bulunduğu Brüksel’de katıldığı, Alman Marshall Fonu tarafından düzenlenen bir etkinlikte yayımlanan açıklamasında konuştu. Erdoğan, “Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan ile aramızdaki diyalog kanallarının canlandırılmasının ikili meselelerin çözümüne ve bölgesel istikrara hizmet ettiğine inanıyoruz. Terörün her türlüsüne karşı yürüttüğümüz mücadelede müttefik ve ortaklarımızdan beklediğimiz desteği göremedik; unutulmamadır ki Türkiye’nin sınırları NATO’nun sınırlardır” dedi. Erdoğan ayrıca, “Türkiye güçlü savunma sanayi, ilkeli dış politikası ve müttefikleriyle işbirliği içinde küresel barış ve istikrarı geliştirmeyi sürdürecektir” ifadesini kullandı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply