Connect with us

SAĞLIK

Duyguların Vücuda Etkileri Tespit Edildi

 

Gurur göğüs bölgesinde şişkinliğe sebep olurken mutluluk ise baştan aşağıya her yerimizde hissedilir. Bu duygular ve etkileri evrenseldir. Yapılan araştırmalarda duyguların vücut üzerindeki etkileri tespit edildi. Artık bir duygu atlasımız var.

Araştırmacılar duygularla fiziksel değişiklikler arasındaki bağlantıyı bildiklerinden beri bu konu üzerine incelemelerde bulundular. Yeni yapılan araştırmalar duyguların etkilerinin kültür ve dil farklılığı olmaksızın vücudun benzer noktalarında etkide bulunduğunu tespit ettiler.

Finlandiya, İsveç ve Tayvan’dan 700’den fazla denek vücutlarının duygulara karşı verdiği tepkileri ölçülmesi için deneye katıldı. Katılımcılara tahrik edici sözler söylenildi, videolar, yüz ifadeleri gösterildi ve hikayeler anlatıldı. Her katılımcı gösterilen örnekten nasıl etkilendiğini kendi bildirdi. Bilgisayar destekli oluşturulan silüetler vücudun nasıl etkilendiğini ortaya koydu. Negatif ve pozitif etkilerin bir araya getirilip renklendirilmesiyle aşağıdaki tablo ortaya çıktı.

duygular

Araştırmacılar kültür farkı olmaksızın tüm insanlarda mutluluk, korku, endişe, aşk gibi duygularda hangi bölgelerin etkilendiğini ortaya koydular. Kültür farklılığının da bu dugyulara etkisi olmadığı tespit edildi.

Buna göre kızgınlık ve korku gibi basit duygular vücudun göğüs bölgesinde duyarlılığı arttırırken, nabız ve solumayı yavaşlatıyor. Mutluluk ise tüm vücuda etkiyen tek duygu olarak gözüküyor.

Bulgular araştırmacıların duyguları nasıl işlediğimiz yönelik bilgiler veriyor. Kültür farklılıklarına rağmen fiziksel etkiler değişmiyor. Araştırmacılar çıkarılan duygu atlasının duygusal bozuklukları çözmede yol gösterebileceğini düşünüyorlar.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply