Connect with us

POLİTİKA

CHP’li Özkoç: Tüm kadınlarımız için sade, anlaşılabilir teklif verdik

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, “Kadının kılık kıyafetiyle ilgili bir yasa teklifi verdik ve dedik ki ‘Bunu sağa sola çekiştirmeye, ayrı çatışma alanları yaratmaya hiç gerek yok’. Sade, net, anlaşılabilir bir teklif verdik tüm kadınlarımız için bütün kadınlarımızın giyim kuşamı ile ilgili tartışmaya son vermek için” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), 22’nci FIFA Dünya Kupası dolayısıyla Katar’da gerçekleştirilecek ‘Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’nda görevlendirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin Genel Kurul’da kabul edilmesini eleştirdi. Özkoç, Türkiye’nin Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda oynamadığını söyleyerek, “Türkiye Cumhuriyeti bir Dünya Kupası’na, olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olsa kendi güvenliğini sağlayamayan bir ülke olsa diğer ülkeler ve federasyon, buna izin verir mi? Madem paran o kadar çok, gani gani; madem tank paleti alacak gücün var, limanlarımızı alacak gücün var, kendi güvenliğini kendi sağla kardeşim; özel güvenlik tut. Benim evladımın Katar topraklarında canı pahasına orada olmasına nasıl el kaldırırsınız Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde? Türk askerinin, Türk polisinin canı bu kadar mı ucuz? Evlatlarımızın canı bu kadar mı ucuz?” diye konuştu.

‘ÇATIŞMA İSTEMİYORUZ’

CHP’li Özkoç, parti olarak çatışma istemediklerini; barıştan, kardeşlikten ve adaletten yana olduklarını dile getirerek, “Barış istiyoruz barış. Kadınlarımız için barış istiyoruz. Onların kılık kıyafetine hiç kimse karışmasın istiyoruz. İnançlar için barış istiyoruz. Özgürlükler için barış istiyoruz. Öğrencilerimizin geleceğinin güvence altına alınmasını istiyoruz. Paralı eğitimin son bulmasını istiyoruz. Çiftçimizin desteklenip, bu bereketli topraklarda üretim yapmasını istiyoruz. Katma değeri yüksek ürünler üreten sanayiciye teşvik verip, onları büyütmek istiyoruz. Katar’ı değil başka ülkelerde toprak kiralayarak başka ülkeleri zenginleştirmeyi değil kendi ülkemizin esnafını, işçisini ayağa kaldırmak istiyoruz. Barış istiyoruz, adalet istiyoruz; çatışma istemiyoruz” dedi.

‘NE SÖYLEYECEKLERİNİ BİLMİYORUZ’

Engin Özkoç, CHP’nin kanun teklifine karşılık AK Parti’nin gündeme getirdiği Anayasa değişikliği teklifine ilişkin de “Kadının kılık kıyafetiyle ilgili bir yasa teklifi verdik ve dedik ki ‘Bunu sağa sola çekiştirmeye, ayrı çatışma alanları yaratmaya hiç gerek yok’. Sade, net, anlaşılabilir bir teklif verdik tüm kadınlarımız için bütün kadınlarımızın giyim kuşamı ile ilgili tartışmaya son vermek için. Bunun için bize küfreden, bize hakaret eden, çirkin sözler söyleyen insanlara da döndük yüzümüzü, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getiriyoruz, birlikte çıkaralım’ dedik. Şimdi bize ne söyleyeceklerini bilmiyoruz. Nereye çekeceklerini bilmiyoruz. Başka bir çatışma alanı yaratacaklar mı, bilmiyoruz. Konuşma dillerinin uygun olmamasından bunu çıkarıyoruz. O yüzden siyasetçi, önüne gelen bilgiye göre konuşur. Önümüze bir bilgi gelirse onun da cevabını veririz” diye konuştu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment