Connect with us

EKONOMİ

Çalışan Hakları Kazanıldı! Geçmişe Dönük Tazminat Alabilirsiniz!

İşverenlerin bazı kuralları çalışanların lehine olacak ancak zarara uğrayan işverenler bu duruma pişman olacak.

Yayınlanma tarihi:

İşverenlerin bazı kuralları çalışanların lehine olacak ancak zarara uğrayan işverenler bu duruma pişman olacak.

Haklarını arayamayan ya da bilmeyen milyonlarca SGK çalışanı, işverenler tarafından zarara uğratılabiliyor. Çoğu çalışan, haklarıyla ilgili detayları bilmiyor ancak herkesin haklarını bilmesi şart. Binlerce lira tazminat alabilmenin yolu da haklarını bilmekten geçiyor.

HAKLARINI BİLMEK ÖNEMLİ

İşverenin ödemesi gereken ancak biriken ücretlerini alabilmek için çalışanların belgelemeleri gereken detaylar bulunuyor. İşten çıkarma, kıdem tazminatı, fazladan mesai gibi durumlarla karşılaşan çalışanlar, haklarını bildiklerinde binlerce lira tazminat alabiliyorlar.

GEÇMİŞ HAKLARI BELGELEMEK

Çalışanlar geçmişte hakkını alamadıkları durumları fark ederlerse ve belgeleyebilirlerse tazminat alabiliyorlar. Örneğin, sigortası asgariden gösterilen çalışanlar, bu durumu ispatlayabilirlerse haklı fesih ile işten ayrılıp geçmişe dönük haklarını talep edebilirler.

HAKLI FESİH İÇİN GEREKENLER

Çalışanın haklı fesih yapabilmesi için sigortasız çalıştırıldığını, fazla mesai yaptırıldığını belgelemesi gerekiyor. Toplam çalışma süresi tek taraflı olarak artırılırsa bu da yasal kabul edilmiyor.

ÇALIŞANLARIN KOZLARI

Kendi haklarını ve sigortasını kontrol eden çalışan, işverene karşı kozlarını elinde bulundurabilecek ve geriye dönük olarak da haklarını alabilecek. Böylece çalışanlar binlerce liralık tazminat alabilecekler ve hayatlarını daha iyi idame ettirebilecekler.

İŞVERENLERİN DURUMU

İşverenler ise fazla mesai, kıdem tazminatı ve işten çıkarma durumlarında pişmanlık duyabilirler. Haklarını bilen ve bu hakları savunan çalışanlar, işverenlerin hatalarından kaynaklanan zararlarını tazminat olarak geri alabilecekler.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla