Sosyal medyada bizi takip edin

TEKNOLOJİ

Tüm yönleriyle Apple Intelligence neler vadediyor?

Apple’ın Chatgpt ile iş birliğini duyurmasının ardından hangi özellikler devreye alınacak, kullanıcılara ne gibi artıları olacak?

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Pazartesi günü WWDC 2024‘te Apple, uzun zamandır beklenen, ekosistem çapında üretken yapay zekâya yönelik hamlesi olan Apple Intelligence’ı ve iOS 18’i tanıttı. Daha önceki söylentilerin de önerdiği gibi, yeni özelliğe Apple Intelligence adı verildi. Şirket, özelliğin özünde güvenlik ve son derece kişiselleştirilmiş deneyimler olacak şekilde geliştirileceğinin sözünü verdi.

CEO Tim Cook, “En önemlisi, sizi anlamalı ve rutininiz, ilişkileriniz, iletişimleriniz ve daha fazlası gibi kişisel bağlamınıza dayanmalıdır” dedi. “Ve tabii ki, baştan sona mahremiyet ilkesiyle inşa edilmesi gerekiyor. Bütün bunlar yapay zekânın ötesine geçiyor. Bu kişisel zekâdır ve Apple için bir sonraki büyük adımdır.”

Şirket, bu özelliği iOS, macOS ve en yeni vizyonOS dâhil olmak üzere tüm çeşitli işletim sistemi tekliflerinin ayrılmaz bir parçası olarak sunuyor.

Cook, “Sizin için en önemli şeylere yardımcı olacak kadar güçlü olmalı” dedi. “Sezgisel ve kullanımı kolay olmalı. Ürün deneyimlerinize derinlemesine entegre edilmesi gerekir. En önemlisi, sizi anlamalı ve rutininiz, ilişkileriniz, iletişimleriniz ve daha fazlası gibi kişisel bağlamınıza dayanmalı ve elbette sıfırdan mahremiyetle inşa edilmelidir. Birlikte. Bütün bunlar yapay zekânın ötesine geçiyor. Bu kişisel zekâdır ve Apple için bir sonraki büyük adımdır.”

Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi şunları ekledi: “Apple Intelligence, kişisel verilerinize ve bağlamınıza dayanmaktadır.” Bu özellik, kullanıcıların Takvim ve Haritalar gibi uygulamalara girdiği tüm kişisel verilerden etkili bir şekilde yararlanacak.

Tanıtım videosu

Sistem geniş dil ve zekâ modelleri üzerine kurulmuştur. Şirkete göre bu işlemlerin çoğu yerel olarak yapılıyor ve Apple silikonunun en son sürümünü kullanıyor. Etkinlik sırasında Federighi, “Bu modellerin çoğu tamamen cihaz üzerinde çalışıyor” dedi.

Bununla birlikte, bu tüketici sistemlerinin hâlâ sınırlamaları vardır. Bu nedenle ağır işlerin bir kısmının bulutta cihaz dışında yapılması gerekiyor. Apple, teklife Özel Bulut Bilişimi ekliyor. Arka uç, bu son derece kişisel verilerin gizliliğini artırmak amacıyla Apple çiplerini çalıştıran hizmetleri kullanıyor.

Apple Intelligence aynı zamanda Siri’nin on yıldan fazla bir süre önce duyurulmasından bu yana muhtemelen en büyük güncellemesini de içeriyor. Şirket, özelliğin işletim sistemlerine “daha derinlemesine entegre” olduğunu söylüyor. İOS söz konusu olduğunda bu, tanıdık Siri simgesini, kullanım sırasında masaüstünü çevreleyen mavi parlak bir kenarlıkla değiştirmek anlamına gelir.

Siri artık yalnızca bir ses ara yüzü değil. Apple ayrıca üretken yapay zekâ tabanlı zekâya erişmek için sorguları doğrudan sisteme yazma yeteneğini de ekliyor. Bu, sesin çoğu zaman bu sistemler için en iyi ara yüz olmadığının kabulüdür.

Bu arada Uygulama Amaçları, asistanı farklı uygulamalara daha doğrudan entegre etme yeteneğini getiriyor. Bu, birinci taraf uygulamalarla başlayacak ancak şirket aynı zamanda üçüncü tarafların erişimine de açılacak. Bu ekleme, Siri’nin doğrudan yapabileceği şeyleri önemli ölçüde geliştirecek.

Bu teklif aynı zamanda çoklu görevleri derinlemesine açarak bir tür uygulama arası uyumluluğa olanak tanıyacak. Bu, örneğin kullanıcıların toplantı planlamak için Takvim, Posta ve Haritalar arasında sürekli geçiş yapmak zorunda kalmayacağı anlamına geliyor.

Apple Intelligence şirketin çoğu uygulamasına entegre edilecek. Bu, Mail içinde (üçüncü taraf uygulamalarla birlikte) mesaj oluşturmaya yardımcı olma veya yanıt vermek için Akıllı Yanıtları kullanma gibi özellikleri içerir. Bu, Google’ın bir süredir Gmail’de sunduğu ve kendi üretken yapay zekâ modeli Gemini’yi kullanarak geliştirmeye devam ettiği bir özellik.

Şirket, bu özelliği Genmoji ile emojilere bile getiriyor. Bu özellik, özelleştirilmiş emojiler oluşturmak için bir metin alanı kullanır. Image Playground ise Mesajlar, Keynote, Pages ve Freeform gibi uygulamalara yerleşik bir cihaz içi görüntü oluşturucudur. Apple ayrıca iOS’a bağımsız bir Image Playground uygulaması getiriyor ve bu hizmete bir API aracılığıyla erişim sağlıyor.

Arama, fotoğraf ve video gibi içerikler için de geliştirildi. Şirket, bu uygulamaların içinde daha fazla doğal dil araması vaat ediyor. GenAI modelleri, yine doğal dil komutlarını kullanarak Fotoğraflar’ın içinde slayt gösterileri oluşturmayı da kolaylaştırıyor. Apple Intelligence, iOS ve iPadOS 18, macOS Sequoia ve VisionOS 2 dâhil olmak üzere işletim sistemlerinin en son sürümlerini kullanıma sunacak. Bu güncellemelerle birlikte ücretsiz olarak kullanılabilir.

Özellik iPhone 15 Pro ve M1 Mac ve iPad cihazlarına gelecek. Standart iPhone 15, muhtemelen çipin sınırlamaları nedeniyle bu özelliği almayacak.

Beklendiği gibi Apple, OpenAI ile ChatGPT’yi Siri gibi tekliflere getiren bir ortaklığı da duyurdu. GPT 4.0 destekli özellik, söz konusu şirketin görsel ve metin oluşturma özelliğini kullanır. Teklif, kullanıcılara bir hesaba kaydolmak veya bir ücret ödemek zorunda kalmadan erişim.

Bu yılın sonlarında iOS, iPadOS ve macOS’a gelecek. Şirket, diğer üçüncü taraf LLM’lere de entegrasyon getireceğini söylese de fazla ayrıntı sunmadı.

Apple ıntelligence ile ilgili daha fazla teknik bilgi için Tüm Yönleriyle Apple Intelligence Nedir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir