Sosyal medyada bizi takip edin

KÜLTÜR

Efes Deneyim Müzesi’ne birincilik ödülü

Yayınlanma tarihi:

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Teknoloji, tasarım ve sergi alanında dünyanın en seçkin ödüllerinden biri olan Mondo-Dr Awardsta kendi alanında rakiplerini geride bırakan Efes Deneyim Müzesi aldığı birincilik ödülüyle adını dünyaya duyurdu. Paris Eternal Mucha ve Danimarkanın Carl Nielsen ile Regan Vest gibi müzeleri geride bırakarak ilk 4 arasına girmeye hak kazanan Efes Deneyim Müzesi, finalde Riyadda bulunan Aramco VIP Visitor Center, Hindistanda bulunan India in Fashion ve Pariste bulunan Dome Des Invalides Müzeleri ile yarıştı. Mondo-Dr 2024 Awardsda Müzeler kategorisinde birinciliğe bu yıl Efes Deneyim Müzesi adını yazdırırken, aynı kategoride geçtiğimiz yıl da birinciliği Dubaide bulunan Museum of the Future kazanmıştı” denildi.

İngiltere merkezli Modriale Publishing dergisinin 7ncisini düzenlediği Mondo-Dr Awardsın bu yıl 12 Haziranda Las Vegasta yapıldığı belirtilerek, “Sergi ve ağırlama sektöründeki en iyi projeleri ve başarıları tanımak amacıyla organize edilen ödül töreninde özellikle mekanların tasarımı, ziyaretçi deneyimi ile teknik donanımlar üzerine odaklanılıyor. Dünyada deneyim müzeciliğini tarih anlatımı ile birleştiren ilk müzelerden biri olan, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen Efes Deneyim Müzesi de bu prestijli ödüle dünya çapındaki çalışmaları ödüllendiren bağımsız jüri üyelerinden oluşan bir kurulun değerlendirmesi sonucu layık görüldü” ifadelerine yer verildi.

EFES DENEYİM MÜZESİ

Öte yandan İzmirin Selçuk ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Efes Antik Kenti, yeni bir müzecilik anlayışı ile ziyaretçilerine antik kentin altın çağını bizzat yaşatıyor. Ziyaretçilerine immersive teknolojilerle antik Efesteki günlük hayatı, mimariyi ve sanatı kişisel olarak deneyimleme imkanı sunuyor. Immersive teknolojiler, izleyicileri zengin ve kapsayıcı bir işitsel ve görsel tecrübenin içine alıyor, anlattığı hikayeleri gerçekmiş gibi yaşatıyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir