Connect with us

EKONOMİ

Ali Babacan’dan dikkat çeken EYT ve ABO açıklaması

Yayınlanma tarihi:

Güncellenme tarihi:

DEVA Lideri Babacan, partisinin Sosyal Politikalar Eylem Planı’nı açıklarken, ”Vatandaşlarımızın ne kadar uzun süre çalışırsa, emekli aylıklarının o kadar yüksek olacağı bir sistemi kurmuş olacağız” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin iktidarının ilk 90 ve 360 gününde uygulamaya koyacakları Sosyal Politikalar Eylem Planı’nı açıkladı.

Babacan Ankara’da DEVA Partisi Genel Merkezi’ndeki toplantıda “Sosyal devleti anayasada unutulmuş bir kavram olmaktan çıkaracağız. Hedefimiz; devleti, gerçekten kimsesizlerin kimsesi haline getirmek” dedi. Babacan “Ülkeyi yönetenler israfın, lüksün ve şatafatın içinde yaşarken, emeğiyle geçinmeye çalışanlar için aylık kira ödemek dahi büyük bir problem. İşte tüm bu sebeplerle, doğru sosyal politikaları, vatandaşlarımızın geleceği açısından hayati önemde görüyoruz” ifadesini kullandı.

Babacan, ”Yoksul yurttaşlarımıza asgari temel gelir sağlama sözünü şimdiden veriyoruz. Belli bir düzeyin altında geliri olan ailelere insanca yaşam imkânı sağlanacak” diye konuştu.

Yoksul kesime yapılan yardımı devletin yaptığını hatırlatan Babacan, ”Fısıltı gazetesiyle dolaşıma sokulan, ‘İktidar değişirse yardımlardan mahrum kalırsınız’ dedikodusunun asılsız bir şaiyadan başka bir şey olmadığını vurgulamak istiyorum. Sözgelimi, yoksul ailelere doğal gaz desteği, kömür yardımı gibi uygulamalar artarak devam eder” diye ekledi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili meselenin taraflarıyla detaylı bir görüşme trafiğini başlattıklarını açıklayan Babacan, sosyal güvenlik sisteminde de köklü bir değişime gideceklerini söyledi. ”Sistemimizin adı; Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi” diyen Babacan şöyle devam etti:

”Arkadaşlarımız, birden fazla çözüm seçeneği üzerinde şu anda çalışmakta. DEVA Türkiye’sinde uzun süre çalışmak; emeklilikten kaçmanın bir yolu değil, daha parlak bir emeklilik hayatının vesilesi olacak. Vatandaşlarımızın ne kadar uzun süre çalışırsa, emekli aylıklarının o kadar yüksek olacağı bir sistemi kurmuş olacağız.”

Babacan’ın eylem planında söz ettiği vaatleri şöyle:

* Sosyal yardım ve hizmetleri tek çatıda toplayacağız. Kimse kapı kapı dolaşmayacak. Talep odaklı sistemden arz odaklı sisteme geçeceğiz.

* Evde bakım aylığı alanların genel sağlık sigortası primlerini ödeyeceğiz ve geçmişe yönelik borçlarını da artık defterlerden sileceğiz.

* Yeni doğan bebeklerin sağlıklı yetişmesini sağlamak amacıyla, bir yıl boyunca süt ve bebek maması başta olmak üzere her türlü ihtiyaç, destek olarak ailelere verilecek.

* Kayıt dışı istihdamın önlenmesi ile ilgili, çalışanların alın terinin her bir damlasının karşılığının verilmesi ile ilgili ciddi hazırlıklar yaptık. Hiçbir çalışan, sosyal haklarından vazgeçmek zorunda kalmayacak.

KÖTÜ YÖNETİM HALKI HIZLA YOKSULLAŞTIRDI

Şu anda Türkiye’de hakim olan kötü yönetimin ülkede yoksulluğu hızla yaygınlaştırdığını kaydeden DEVA Lideri Babacan, ”Ülkemizin en temel sorunlarının başında işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı geliyor. Toplumumuzun en zengin yüzde 5’lik kesimi ile en yoksul yüzde 5’lik kesimi arasındaki gelir farkı tam 26 kata çıkmış durumda. Ülkemiz sadece yoksullaşmıyor gelir dağılımı arasındaki fark da açılıyor. Markete, pazara gitmek artık insanlarımızı ürkütüyor. Türkiye’nin dört bir yanından yoksulluk intiharları haberlerini alıyoruz. RTÜK bunlara yayın yasağı getirdiği için vatandaşlarımız çok fazla bu haberleri takip edemiyor. Biz her il ilçede yoksulluk intiharları haberleri ile karşılaşıyoruz. İnsanımız sadece yoksullaşmıyor. Kendisine benim alanım ekonomi diyenlerin hataları neticesinde yarınlara dair umutlarını da yitiriyor. Vatandaşlarımız sadece bugünden değil yarından da umudunu yitirmiş durumda” diye konuştu.

Babacan, ” Emekli, memur, esnaf, çiftçi, işçi, işsiz, öğrenci ve dar gelirli vatandaşlarımız gelecek için karamsarlığa kapılmış durumda. Bir yandan lüks otomobil satışlarının rekor kırdığı ülkemizde diğer yandan emeği ile çalışanlar için ikinci el araç almak dahi hayal haline geldi. Ülkeyi yönetenler lüksün, şatafatın içerisinde yaşarken emeği ile geçinmeye çalışanlar için aylık kirasını ödemek dahi büyük bir sorun haline dönüştü. Bu sebeplerden ötürü doğru sosyal politikaları vatandaşlarımız için hayati görüyoruz” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Ali Albayrak

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla