Connect with us

EKONOMİ

Erdoğan’ın son kozu EYT! Düğmeye basıldı

Ankara kulislerinde erken seçim tartışmaları giderek yoğunluk kazanırken, Beştepe’de EYT sorununun çözümü için de düğmeye bastığı belirtiliyor.

EYT ile ilgili son kulis bilgisi BirGün gazetesi yazarı Yaşar Aydın’dan geldi.

Seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi kararından sonra hareketlenen kulislerdeki son bilgileri aktaran Aydın, EYT’nin de gündemde olduğunu belirterek, şunları yazdı:

“Ankara kulislerinde Cumhur İttifakı’nın en geç 2022 Mayıs’ında erken seçime gideceği çok konuşulmaya başlandı. Bunun gerçekleşmesi için en azından Erdoğan’ın kazanmaya dair umudunun bir önceki periyoda göre yükselmesi gerekiyor.

Kamu çalışanlarıyla yapılan toplu iş sözleşmesi sonrası gündeme gelen 3600 ek göstergede sona gelinmesinin ardından bir başka haber daha geldi. Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) meselesinin çözülmesi için Saray çalışma başlattı. Kasım ayı sonuna kadar sonuç alınacağı düşünülüyor. Bu gelişmelere TÜİK destekli büyüme, enflasyon ve faiz rakamları da eklenince seçimin önünde çok fazla engel kalmaz. Erdoğan böyle bir durumda rüzgarın arkasında esmeye başlayacağını düşünüyor. Tüm yatırımını da buraya yapıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında Erdoğan’ın yapmak istedikleriyle ilgili öngörümüzü özetlersek:

1 Yaz ayları boyunca ekonomik göstergelerde “iyileştirme”yi kalıcı kılacak ve bunu topluma anlatacak. Bu süreçte pandeminin de etkisinin azalması öngörülüyor.

2 Toplumun beklediği EYT ve 3600 ek gösterge gibi bazı konularda pozitif adımlar atacak.

3 Anayasa değişikliği çalışmalarıyla 12 Eylül 2010’da “yetmez ama evet” ve “boykot” tavrı gibi karşısındaki bloku dağıtacak siyasi sonuçlar bekleyecek.

4 Yukarıdaki koşulların gerçekleşmesi durumunda 2022 Mayıs ayında yapılacak baskın seçim en doğru seçenek olacak.”