Connect with us

Emeklilik

AKOM UYARDI! Hava Sıcaklığı 10 Derece Düşecek! Kar Yolda!

AKOM UYARDI! Hava Sıcaklığı 10 Derece Düşecek! Kar Yolda!

Yayınlanma tarihi:

İstanbul, bu hafta soğuk hava dalgası ve kar yağışıyla karşı karşıya kalabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) alınan bilgilere göre, Balkanlar üzerinden gelecek olan soğuk hava kütlesi, salı akşamından itibaren İstanbul’u etkisi altına alacak.

Bu doğrultuda, AKOM tarafından yapılan açıklamaya göre, akşam saatlerinden itibaren sıcaklıkların 8-10°C birden düşmesi bekleniyor. İstanbul’da bu düşüşle birlikte karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışlar görüleceği tahmin ediliyor.

Hafta boyunca devam etmesi beklenen yağışlar, özellikle şehrin kuzey ve yüksek bölgelerinde etkili olacak. İstanbul halkı, bu hava durumu değişikliğine karşı hazırlıklı olmalı ve dışarı çıkarken gerekli önlemleri almalıdır.

AKOM açıklamasına göre, İstanbul’da hava sıcaklıkları 16 Ocak’a kadar mevsim normallerinin 2-5 °C altında seyredecek. 17-25 Ocak tarihleri arasında ise sıcaklıklar normalleri civarında seyretmeye devam edecek.

İBB, kışa hazırlık çalışmalarını tamamlamış durumda. 12 binin üzerinde personel ve 3 binden fazla araç iş makinesiyle kış şartlarına hazır bekliyor. Depolarda 275 bin ton tuz bulunurken, İBB, ilçe belediyelerine toplamda 60 bin ton tuz vermeyi planlıyor. Kar küreme ve tuzlama ekipleri, İBB’nin 4 bin 23 kilometrelik sorumlu yol ağında 637 müdahale noktasında hazır bekleyecek.

Metrobüs güzergahında 44 araç ve iş makinesi görev alacak. Ana arter ve çevre yollarda 44 çekici bulunacak. Sıkıntı yaşanan yollara ve trafik kazalarına hızlı müdahaleye yönelik 31 kritik noktada bariyer açma planı yapan İBB, muhtarların kontrolüne verdiği 170 kürüme aparatlı traktör ile köy yollarının açık tutulmasını sağlayacak. İstanbul, bu kapsamlı hazırlıklarla kar yağışına karşı güvenle adım atacak.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla