Connect with us

DÜNYA

Yeltsin’in aklına gece pizza vurursa

ABD’nin eski başkanı Bill Clinton, Rusya’nın eski başkanı Boris Yeltsin’in 1995 yılındaki bir ziyaretinde, içkili olduğu halde üzerinde sadece iç çamaşırıyla pizza almaya gitmek istediğini ve uluslararası bir olay çıkmasına ramak kaldığını anlattı. Clinton ile gazeteci ve tarihçi Taylor Branch arasındaki mülakatların yer aldığı 700 sayfalık kitaptan geniş bölümler, USA Today gazetesi tarafında ya

ABD’nin eski başkanı Bill Clinton, Rusya’nın eski başkanı Boris Yeltsin’in 1995 yılındaki bir ziyaretinde, içkili olduğu halde üzerinde sadece iç çamaşırıyla pizza almaya gitmek istediğini ve uluslararası bir olay çıkmasına ramak kaldığını anlattı. Clinton ile gazeteci ve tarihçi Taylor Branch arasındaki mülakatların yer aldığı 700 sayfalık kitaptan geniş bölümler, USA Today gazetesi tarafında yayımlandı. Branch, saatler süren kitap kayıtlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, Yeltsin’in 1995’teki ziyaretindeki bu olayın uluslararası çapta bir olay çıkmasına ramak kaldığını şu sözlerle aktardı:

”Boris Yeltsin, Beyaz Saray yakınındaki Blair House’ta kalıyordu ve bir taksiye seslenirken özel servis ajanları tarafından yakalandı.”

İçkili halde yaptığı esprileriyle tanınan Yeltsin 2007’de ölmüştü. Bir keresinde Yeltsin, Berlin’de bir orkestra yönetmeye kalkışmış, bir kez de Kırgızistan Devlet Başkanı’nın kel kafasına kaşıkla davul çalmaya çalışmıştı.

Clinton’ın eski dostu olan Branch, kitapta Clinton’ın halefleriyle ilgili görüşlerine de yer veriyor. Clinton, Bush için ”Başkan olmak için yeterli değil ama kampanyayla ilgili içgüdüleri iyiydi” diyor.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply