Connect with us

EKONOMİ

Türkiye otomotiv tarihinin rekoru kırıldı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Eylüldeki otomobil satışlarının Türkiye otomotiv tarihinin rekoru olduğunu belirterek, ”Gelecek yıl 2009 rakamlarına ulaşmamız şu an itibariyle çok zor görünüyor” dedi. Aybar, Çukurova Otoshow 2009 Fuarı için geldiği Adana’da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, otomotiv sektörün

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Eylüldeki otomobil satışlarının Türkiye otomotiv tarihinin rekoru olduğunu belirterek, ”Gelecek yıl 2009 rakamlarına ulaşmamız şu an itibariyle çok zor görünüyor” dedi. Aybar, Çukurova Otoshow 2009 Fuarı için geldiği Adana’da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, otomotiv sektöründe dünyanın 15’inci ülkesi, AB’nin ise 5’inci büyük üretim üssü olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin artık 1 milyon adete yakın otomobil ihracatını başarabilmiş bir ülke olduğuna işaret eden Aybar, ”Türkiye 2008 yılında 910 bin otomobil ihracatı gerçekleştirdi. Böylece 25 milyar dolarlık bir ihracat geliri elde edildi. Ancak, bu yıl global krizden dolayı ihracat rakamlarında geçen yıla oranla düşüş olacak” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply