Connect with us

POLİTİKA

Silahlı saldırıya uğrayan belediye, “Neması kesilenler kurşun sıkıyor”

Trabzon’un Yomra ilçesinin belediye başkanı İYİ Partili Mustafa Bıyık, uğradığı silahlı saldırı hakkında açıklamalarda bulundu. Bıyık, “Nemaları kesilenler 7 metre yakınıma kadar yaklaşıp kurşun sıkıyor. Belediye imkanlarını peşkeş çektirmem. Benden uzak dursunlar” ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, belediye binasına girerken silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırının ardından Mustafa Bıyık, Sözcü Gazetesine konuştu. Öte yandan valilik saldırının nedeni olarak ihalesi iptal edilen Yomra Belediyesi Kültür Merkezi inşaatı olduğunu belirtti. Saldırının ardından azmettiricisi ve saldırgan kısa süre sonra yakalanmıştı.

“AZMETTİRENLERİN DE, AZMETTİRENİ VAR”

Bıyık, “Beni vurmak için azmettirenlerin de, azmettireni var. Nemaları kesilenler 7 metre yakınıma kadar yaklaşıp kurşun sıkıyor. Bilsinler ki belediye imkanlarını peşkeş çekme gibi bir dünya görüşüne sahip değimlim. Benden uzak dursunlar” dedi. Saldırıdan sonra, taraftarlarını yatıştıran hepsinin kanunlara saygılı olmalarını isteyen Mustafa Bıyık, şunları söyledi:

“SEÇİMDEN SONRA BUNLARIN YOK OLACAĞINA İNANIYORDUK”

“Yomra’nın son 20 yılında, belediye ile ilgili 7 önemli olay yaşandı. Araç bombalamasından, belediye meclis üyesinin yayladaki esnafın dövülmesi, bazı kazalarda delillerin karartılmasına kadar sayısız vakalar oldu. Seçim sürecinde, adaylığımız döneminde bu olayların kaygılarını yaşadık. Saldırıya karşı Emniyet yanı başımızda oldu. Seçimden sonra bunların yok olacağına inanıyorduk. Başkanlığa seçildikten sonra da fazla siyaset yapmamaya, ortalığı karıştırmamaya büyük özen gösterdim.”

“7 METREDEN KURŞUN ATACAK KADAR YANIMIZA YAKLAŞMIŞLAR”

“Belediyemizden nemalanmak isteyen kişilerin varlığı devam etti. Tabi bunların talepleri de devam etti. Sadece kurşunlama olayını azmettiren kişiyle bu olay sınırlı değil. İlçemizde bizim varlığımızdan rahatsızlık duyan, neması kesilmiş olanların azmettiricileri gibi, bir de azmettirenlerin azmettiricileri olduğuna inanıyorum. Saldırı yapılacağının sağda solda konuşulduğunu duyuyoruz. Bahsetmiş olduğumuz bize muhalif olan kesimin, saldırıda bulunmak isteyenler için bir keşfi olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir noktaya birbirine gaz vererek gelmişler. Ticari ve siyasi olarak nemaları kesilmiş olacak ki, 7 metreden kurşun atacak kadar yanımıza yaklaşmışlar.”

“RANTI KESİLENLERİN YENİ SALDIRILARI DA OLABİLİR”

“Azmettirenler ve azmettirenleri azmettirenler de bilsin ki benim birilerine belediye imkanlarını peşkeş çekme gibi bir dünya görüşüm yok. Belediyeden nemalanmak isteyenlere çağrım, benden uzak durmaları. İhalelere fesat karıştıracak, tertiplerle ihaleye adam sokulmasını engellemeye çalışıyoruz. Yaşanan bu olayların üzüntüsünü yaşıyoruz. Rantı kesilenlerin yeni saldırıları da olabilir.” Öte yandan Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nün, Yomra Belediye Başkanı’na yeni bir saldırı olabileceğini dikkate alıp özel önlemler aldığı bildirildi.

SALDIRGAN, “KORKUTMAK AMAÇLI YAPTIM”

İYİ Parti’li Mustafa Bıyık’a silahlı saldırı olayında gözaltına alınan saldırgan H.A. (29) ve azmettirici olduğu öne sürülen Tolgahan K. (30), adliyeye sevk edildi. H.A., ifadesinde kendisini azmettirenin olmadığını, saldırıyı belediye başkanından para isteyip alamadığı için korkutmak amaçlı gerçekleştirdiğini öne sürdü. Azmettirici olduğu iddia edilen kişiyle sadece aralarında gönül bağı bulunduğunu söyledi. Halit A. sorgusunda silahı ormanlık bir alana attığını söyledi. Polis söz konusu ormanda silahı buldu. Diğer şüpheli T.K. suçlamaları reddetti.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply