Connect with us

POLİTİKA

Sedat Peker’i en çok kimler izliyor?

Metropoll Araştırma şirketi Sedat Peker anketi yaptı. Anket ile birlikte Sedat Peker’i en çok kimleri takip ettiği belli oldu.

Organize suç örgütü kurduğu belirtilen Sedat Peker’in videoları Türkiye’nin gündemini belirlerken Metropoll Araştırma Sedat Peker’i vatandaşa sordu. Sedat Peker’in videolarını izlediniz mi şeklindeki sorunun cinsiyete göre dağılımı dikkat çekti. Kadınların yüzde 16.6’sı Sedat Peker’in videolarının tamamını izlediğini ifade ederken erkeklerin yüzde 30.8’i videoların tamamını izlediklerini söyledi. Kadınların yüzde 21.1’i bir kısmını izlediğini söylerken bu oran erkeklerde yüzde 29.3 olarak görüldü.

KADINLARIN YÜZDE 45.8’İ, “HABERİM YOK”

Kadınların yüzde 16.6’sı videoları izlemediğini ancak haberdar olduğunu söylerken bu oranın erkeklerde yüzde 11’de kalması dikkat çekti. Kadınların yüzde 45.8’i Peker’in videolarından haberim yok yanıtını verirken erkeklerin yüzde 28.8’i haberim yok yanıtını verdi.

SEDAT PEKER’İN VİDEOLARI YAŞLARA GÖRE

18 ile 40 yaş arasındaki vatandaşların yüzde 23.3’ü “Evet tümünü izledim”, yüzde 25.1’i “Evet bir kısmını izledim”, yüzde 14.9’u “Hayır izlemedim ama haberdarım”, yüzde 36.7’si “videolardan haberim yok” diye yanıt verdi. 41 yaş ve üstü vatandaşların yüzde 23.6’sı videoların hepsini izlediğini söylerken bir kısmını izleyenlerin oranı yüzde 25.1.  41 yaş üstündekilerin yüze 37.4’ü ise videolardan haberlerinin olmadığını ifade etti.

EĞİTİM DURUMUNA GÖRE

Eğitim durumuna göre incelendiğinde Sedat Peker’in videolarını en çok takip eden Üniversite mezunu ve üstü kişiler oluşturuyor. Lise mezunu vatandaşların yüzde 26’sı videoların tamamını izlediğini ifade ederken bu durum Ortaokul mezunu ve altı kişilerde yüzde 18’lere kadar düşüyor. Ortaokul mezunu vatandaşların yüzde 49.2’si ve Lise mezunu vatandaşların yüzde 24.9’u videolardan haberinin olmadığını söyledi. Metropoll araştırma kurucusu Özer Sencar anket sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Sedat Peker’in videolarını izleyenlerin yaş ve eğitim durumlarına göre dağılımı. İzlenme yaşa göre farklılık göstermiyor ancak eğitim seviyesine göre belirgin şekilde farklılaşıyor” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment