Connect with us

EYT

Posta Gazetesi EYT’lilerden gelen soruları cevapladı

Posta gazetesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, bir okuyucu sorusuna verdiği cevapta “EYT kimi kapsayacak henüz belli değil” dedi.

Posta gazetesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu’ya gelen okuyucu sorusu ve Sarısu’nun cevabı şöyle:

Soru: 23 Ağustos 1975 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Nisan 1999. Toplam 7500 gün prim ödemem var. Kasım 1995-Nisan 1997 arasında 1.5 yıl askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa ne zaman emekli olurum? Askerliği ödememiz bir avantaj sağlar mı? Selçuk ALTIPARMAK

Cevap: Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizin 130 gününü borçlanmanız halinde 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. İlgili bakan EYT yasasının yıl sonuna kadar çıkartılacağını açıkladı. Ancak EYT’nin henüz esasları belli değil.

Yani ‘kimi kapsayacak, kimi kapsamayacak?, hangi şartlarla kapsayacak?’ sorularının yanıtları belli değil. Yasa tasarısı ortaya çıktığında netleşir. Beklenen 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup, emeklilik için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, yaşın dolmasını bekleyenleri kapsaması.

Şayet bu şekilde bir yasa çıkarsa yararlanmanız için askerliğinizin tamamını borçlanarak 25 yıllık sigortalılık süresini doldurmanız gerekiyor. Ancak bekleyip yasa tasarısını gördükten sonra borçlanma kararı vermenizde yarar var.