Connect with us

EKONOMİ

Özgür Özel’den MHP’ye “EYT’lileri yüz üstü bıraktınız”

Yayınlanma tarihi:

Meclis’te açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP’ye seslendi. Özel, Devlet Bahçeli ve MHP’yi eleştirirken “Söz verdiğiniz EYT’lileri yüz üstü bıraktınız” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’den söz alan MHP’li Muhammed Levent Bülbül’ün “Sayın Başkan, şimdi, CHP’li konuşmacı, Milliyetçi Hareket Partisine karşı tahammülsüzce ve saygı sınırlarını da aşan, içerisinde “utanmazca” “sorumsuzca” gibi ifadelerin de yer aldığı ifadelerde bulundu; bunları şiddetle reddediyoruz, kabul etmiyoruz. Bir parti genel başkanına burada “utanmazca” ifadelerinin falan kullanılmasını asla ve asla kabul edemeyiz, hele ki bizim Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Bey’e bu şekilde ifade edilmesini şiddetle kınıyoruz. Kendisinin temiz bir dil kullanması gerektiği hususunda uyarılmasını da istiyoruz. “Utanmazca” ifadelerini kullandınız” ifadelerine yanıt verdi.

“BU TİP YAKLAŞIMLARDAN UTANMAK GEREKİR”

Özel, “Sayın Başkan, şimdi hatibimizi dinledik. Sayın Bülbül’ün notunda belki bir düzeltmeye gerek var ama gerekirse tutanaklara da bakarız. Bir kişiye “utanmazca” demek değil de “Bu tip ifadelerden utanmak gerekir.” aynı kelime değil yani birine “utanmaz” demek başka bir şeydir “Bu tip ifadelerden, bu tip yaklaşımlardan utanmak gerekir.” demek başka bir şeydir” şeklinde konuştu.

“EFENDİM, BU USULEN DEĞİL, ESASTAN VİCDANLARI YARALAMIŞTIR”

Özel, HDP için hazırlanan ilk iddianamenin reddedilmesi üzerine MHP Genel başkanı Bahçeli’nin Anayasa mahkemesi’ni hedef alan sözlerini hatırlattı ve şöyle konuştu: “İddianame raportör tarafından değerlendirildi. Dendi ki: “Taleple suçlananlar arasında bağın kurulmasında önemli eksiklikler var. Usul eksiklikleri yönünden de biz bunu iade ediyoruz.” Bundan sonra, Milliyetçi Hareket Partisinin Genel Başkanı çıktı “Efendim, bu usulen değil, esastan vicdanları yaralamıştır. Sadece HDP’nin değil, Anayasa Mahkemesinin kapanması da ertelenemez bir hedefimizdir.” dedi. Şimdi, anayasal kurumları hedef almak başka bir şey, eleştirmek başka bir şey. Kararları eleştirirsiniz, eleştirirken bir dil kurarsınız, kurduğunuz dile karşı da eleştirilen kişilerin  -burada bir hakaret olduğu düşünülüyorsa- yine meri mevzuat ve kanunlar açısından güvenceleri vardır, oraya başvururlar.” Özel, MHP’yi eleştirirken sözü, EYT’lilere ve 3600 ek göstergeye getirdi.

“SÖZ VERDİĞİNİZ EYT’LİYİ YÜZÜSTÜ BIRAKMIŞSINIZ”

İşte Özel’in açıklamaları: “Bu, milletin verdiği yetkide, kendi üzerinde büyük bir kibirle bir yetki aşımı. Eleştirmek başka bir şey, “Kapatalım.” demek başka bir şey. Hasbelkader bir Meclis kompozisyonu var, bu Meclis kompozisyonunda bazı dediklerinizi yaptırma imkânı bulmuşsunuz. Söz verdiğiniz EYT’liyi yüzüstü bırakmışsınız; söz verdiğiniz polisi yüzüstü bırakmışsınız; öğretmeni, infaz koruma memurunu, uzman jandarmayı. E, bu kritik konumunuzu toplumdaki bu haklı taleplerin gerçekleştirilmesi için büyük ortak üzerinde kullanacağınıza Anayasa Mahkemesi gibi demokrasinin olmazsa olmazı bir kurumu “Hoşuma gitmedi, kapatalım.” İtiraz bunadır. Yoksa, kararı verenler eleştirilir, ben de “seyyar giyotin” dedim seyyar giyotine, bana  dava açmış, mahkeme önünde hesaplaşacağız. Onun hakkının teminatı da, benim hakkımın teminatı da anayasal kurumlar, mahkemeler.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla