Connect with us

EKONOMİ

Meclis açıldı! Gözler EYT yasasında

Yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen sorunların çözümü için gözler yeni açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde.

www. haberdeozgur.com’un haberine göre milyonları ilgilendiren ve en çok merak edilen konuların başında ise Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) geliyor. TBMM’nin gündemine sunulacak olan yasaların değerlendirileceği yeni yasama dönemi EYT sorununun çözülmesini bekleyen vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Bilindiği üzere Meclis, 17 Temmuz günü Kanun tekliflerinin kabul edilmesinin ardından, Anayasa ve İçtüzük gereğince kapandı. EYT’nin yasalaşması için de Türkiye Büyük Millet Meclis’i onayından geçmesi lazım. Bu noktada milyonlarca vatandaş, EYT yasasının Meclis gündemine ne zaman geleceğini merakla bekliyor.

TBMM AÇILDI?

Meclis, TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş tarafından 17 Temmuz günü Kanun tekliflerinin kabul edilmesinden sonra, kapandı ve 1 Ekim Cuma günü saat 14.00’te tekrar yeni yasama dönemine açıldı.

MECLİS GÜNDEMİNDE EYT VAR MI?

EYT konusunda şu ana kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 20’ye yakın tasarı sunuldu. Şu anda gözler 1 Ekim’de çalışmaya başlayan TBMM’de. Çıkacak yasanın, 1 milyonu kamu çalışanı olmak üzere 6 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirmesi bekleniyor. Çıkacak yasadan ilk faydalanması beklenenlerin sayısı ise 700 bin civarında.

EYT’YE TAKILANLAR

Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenlemeler gelirse, 1999 tarihinden yani düzenlemenin hayata geçirilmesinden önce işe giren EYT’li kadınlar 20, erkekler de 25 yıl sigortalı olarak çalışma şartı ile birlikte 5 bin prim gün ödeme şartlarını yerine getirerek emekli olabilecekler. Prim gün süresini doldurmalarına rağmen emeklilik yaşını doldurmayı bekleyen yüz binlerce EYT’li, hükümetin EYT yasası ile ilgili önemli bir adım atmasını bekliyor.