Connect with us

EYT

Mahmut Arslan’dan EYT açıklaması!

Yayınlanma tarihi:

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Elazığ’da ziyaretlerde bulundu. Hizmet-İş Sendikasının Elazığ Şubesinin 8. Olağan Genel Kurulu’na katılan Arslan, “EYT, IMF’nin bize attığı bir kazıktır” ifadelerini kullandı.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 3 Ağustos 2022 tarihinde Hizmet-İş Sendikamızın Elazığ Şubesinin 8. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Arslan, katıldığı Genel Kurul’da milyonlarca kişinin merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu hakkında da açıklamalarda bulundu.

EYT sorununun IMF’nin Türkiye’ye attığı bir kazık olduğunu ve 23 yıldır düzeltilmeye çalışıldığını kaydeden Arslan, şu ifadelere yer verdi:

“2013 yılında Türkiye’nin IMF’yle olan bütün ilişkileri kesildi ve bundan sonra IMF’yle hiçbir program yapılmayacağı ilan edildi. 17 yıla yakın zaman geçti, Allah’a çok şükür IMF kapılarına mahkûm edilmedik ama ne yazık ki bizi onlara mahkûm etmek isteyen siyasetçiler var. IMF’nin bize attığı son kazık EYT konusudur. Kanuna rağmen ne yazık ki 99 öncesi işe girenler EYT’yle karşı karşıya kaldılar. 1999 Temmuz ayında, Ankara Kızılay’da, ‘Mezarda emekliliğe hayır!’ diye hep beraber bağırmıştık. IMF, primlerini ödediği hâlde çalışanlarımızın emeklilik haklarını elinden aldı. EYT’yi 23 yıl sonra düzeltmeye çalışıyoruz. IMF ile 18 defa anlaşma yapıldı. Her anlaşma ekonomik, sosyal krizlere neden oldu. Cumhurbaşkanımız, IMF defterinin kapatıldığını defalarca vurguluyor. Bu, ülkemizin bağımsızlığı için önemlidir. IMF baskılarına, terör örgütü saldırılarına rağmen ayakta kalıyorsak, çok ciddi bir başarı öykümüzün olmasındandır. Ama bunun bir de bedeli oluyor ve bunu ülkece ödemek zorunda kalıyoruz. Bu topraklar, bedelleri ödenmeyecek kadar büyük ve kutsal topraklardır.”

“EK ZAM TALEPLERİMİZİN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ”

Yaşanan enflasyon artışları nedeniyle yapılan iyileştirme ücretlerinin gerekliliğini vurgulayan Arslan, şunları söyledi:

“Ocak ayından bu yana enflasyon rakamları ortada. Kadrolu arkadaşlarımızın toplu sözleşmesi yapılırken enflasyon bu kadar yüksek değildi. Enflasyona bağlı sözleşme metni yazılmamış. O günkü şartlar doğrudur belki. Bugün artık sembolik hale geldi. Emekçi arkadaşlarımızın ek zam talebinden daha doğal ne olabilir? Sayın Cumhurbaşkanımız bunun farkında olarak inisiyatifler aldı. Asgari ücreti yüzde 50’den fazla artırdı çünkü toplumun buna ihtiyacı var. Kamuya, belediyelerimize düşen bunun altında kalmamak, üzerine çıkmaktır. Hep beraber bu sorunları çözeceğiz. Bu, kardeşlik hukukun gereğidir.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla