Connect with us

TÜRKİYE

Maaşını Alamayan EYT’liler İçin Çözüm Yolları! SGK Uzmanı Madde Madde Anlattı

Yayınlanma tarihi:

Maaşını Alamayan EYT'liler İçin Çözüm Yolları! SGK Uzmanı Madde Madde Anlattı

Yaklaşık 1 milyon 900 bin kişi, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında emekli olmanın sevincini yaşamış ve hayallerine kavuşmuştu. Ancak aralarından “maaşım hala yatmadı” diyenler de bulunuyor.

CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli ve kameraman Ümit Sertabiboğlu, bu konudaki çözüm yollarını ve sebeplerini SGK Uzmanı Emin Yılmaz’a sordu.

EYT başvuruları yapıldı, ancak emekli maaşı bağlanmayanlar için durum nedir?

SGK Uzmanı Emin Yılmaz’a göre, 1 milyon 665 bin kişi SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu) üzerinden emekliliğini hak ederken, Bağ-Kur üzerinden emekli olan kişi sayısı 88 bin 650 ve emekli sandığından emekli olan kişi sayısı ise 496 bin. Bağ-Kurlular arasında maaşın yatmaması sorunu yaşanabiliyor. Bu sorunun nedeni ise Genel Sağlık Sigortası borçları olarak belirtiliyor. İsteğe bağlı sigorta dönemi gibi faktörler de söz konusu olabiliyor. SSK’lılarda ise hizmet günlerinin çakışması sorunu bulunuyor. Örneğin, bir iş yerinde 30 gün SSK’lı olarak çalışıp 7 gün başka bir iş yerinde çalışırsanız, toplamda 37 gün hizmet görünür. Ancak SGK sistemi bu 7 günü düşerek 30 gün hizmet görüldüğünü kaydedebilir ve prim günü eksik kalabilir.

Emekli maaşı alamayan EYT’liler ne yapabilir?

Bu durumda kalan vatandaşlar için çözüm yolu nedir?

Emin Yılmaz’a göre, bu tür durumlarda yapılması gereken şey borçlanma başvurusu yapmaktır. Bu borçlanma türleri arasında askerlik ve doğum gibi 11 ayrı seçenek bulunuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli kural, son 7 yılda 3,5 yıl şartıdır. Örneğin, son olarak Bağ-Kur’lu olarak çalıştıysanız ve toplamda 10 yıl çalıştıysanız, ancak hizmetlerinizin çoğunluğu 3,5 yıl ve üstünde SSK’lı olarak geçtiyse, SSK emeklilik şartlarına göre değerlendirilir. Aynı şekilde son olarak Bağ-Kur’lu olarak çalışıp Bağ-Kur üzerinden prim ödemeniz varsa, Bağ-Kur emeklilik şartları öne geçebilir ve SSK şartları iptal olabilir.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla