Connect with us

SAĞLIK

Kaplıca ile İlgili Bilinmeyenler

Ilıca olarak da bilinen kaplıcalar genel olarak maden sularından yararlanılması amacı ile kaynarcaların çevresinde kurulan tesislerin genel ismidir. Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre çeşitli hastalıkların tedavisinde son derece önemli olan kaplıcalar, mineral iyonları ile yüklü maden sularının oluşması ile meydana geldiği bilinen gerçekler arasında yer almaktadır. Yine kaplıcalar ile ilgili gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda çatlaklardan sızan yer üstü sularının yol üzerinde ki mineralleri eritmesi sonucunda yeryüzüne geri dönmesi ile kaplıcaların meydana geldiği düşünülmektedir. Magmaya yakın katmanlarda bulunan çeşitli minerallerin eritilmiş durumunda bulunan sular buharlaşıp yoğunlaşarak çeşitli tektonik olaylar ile yeryüzüne çıkmış olduğu görüşü ise kaplıcaların oluşumu ile ilgili bilinen bir diğer gerçektir. Maden suları fiziksel özellikleri açısından sıcak, çok sıcak ve soğuk sular olarak ifade edilebilmektedir. Bunun yanı sıra kaplıcalar kimyasal özellikleri açısından da bikarbonatlı, tuzlu, sülfatlı, karbondioksitli, kükürtlü, arsenikli, iyotlu, demirli, radyoaktif ve karışık madensuları olarak çeşitlendirilmektedir. Kaplıcaların çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanıldığından bahsettik. Peki, söz konusu tedaviler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kaplıca Tedavisi

Yukarıda da bahsedildiği gibi kaplıca tedavisi bireylerin sık sık tercih ettiği tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Kişilerin vücuduna pek çok faydası olan ve son derece yararlı olan bu tedavi yöntemi ile siz de çeşitli rahatsızlıklarınızdan kurtulabilir ve kısa bir süre içerisinde bu hastalıklarınıza şifa bulabilirsiniz. Kaplıca tedavisini genel olarak sıcak, madensel yeraltı sularının banyo ya da kısmi banyo şeklinde uygulandığı bir tedavi yöntemi şeklinde ifade edebilmemiz mümkündür. Kaplıca tedavisinde hangi hastalıkların tedavi edildiğini de aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz:


• Bel ve boyun fıtığı
• Kireçlenme (osteoartrit)
• Kemik Erimesi (osteoporoz),
• Kas ağrıları,
• Romatizmal Hastalıklar,
• Nörolojik Rahatsızlıklar,
• Ortopedik sorunlar, ameliyat komplikasyonları,
• Spor Yaralanmaları
• Kas ağrıları,
• Romatizmal Hastalıklar,
• Cilt ve deri hastalık
• Mide ve bağırsak rahatsızlıkları
• Böbrek ve safra kesesinde bulunan kum ve küçük taşların düşürülmesi,
• Kanda bulunan toksinlerin dışarı atılmasına,
• İdrar yolları iltihabı rahatsızlıkları


Kaplıca tedavisinin çeşitli amaçları vardır. Söz konusu amaçlar doğrultusunda kişilerin çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olması sağlanır. Bu noktada kaplıca tedavisinin amaçlarının başında vücut direncini artırmak, genel vücut durumunu düzeltmek, hastalıkların çeşitli bulgularını ortadan kaldırmak, hastanın şikayetlerini en aza indirmek ve kalıcı hasarları önlemek şeklinde de ifade edebiliriz.


Kaplıca Turizmi

İnsan sağlığının son derece önemli ve değerli olduğunu bilmeyen yoktur. Bu noktada insan sağlığının en iyi şekilde korunabilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Söz konusu yöntemlerin başında da termal sular yani kaplıcalar gelmektedir. Kaplıca turizmi gerek sağlığın korunması gerek ise tedavi ve zinde kalma isteğinin karşılanması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra kişiler kaplıca turizmi ile dinlenme ve tatil yapabilme gibi çeşitli ihtiyaçlar da en iyi şekilde karşılanabilmektedir.


Türk geleneğinde ve kültüründe yüzyıllardan beri devam eden kaplıca uygulamaları günümüzde de son derece yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Termal su merkezlerine gitmek ve burada tatil yapmak Türk milletinde büyük bir alışkanlık haline gelmiştir. Hatta bir rivayete göre termal su kaynaklarının şifa dağıtıcısı manevi ve psikolojik olarak da pekiştirilmektedir. Termal merkezlere giderek yukarıda bahsedilen bedensel ağrılardan, romatizmadan ve çeşitli deri ve cilt hastalıklarından kurtulabilmeniz mümkündür. Dolayısıyla günümüzde kaplıca turizminin son derece büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ettik. Siz de dilerseniz çeşitli hastalıklarınızdan en kısa süre içerisinde kurtulmak için kaplıca turizminden faydalanabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır