Sosyal medyada bizi takip edin

Yerel

İstanbul’daki Metro Projeleri Son Durum (Mart 2022)

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

İstanbul’da kar yağışı sebebiyle perşembe gününden beri toplu taşıma kullanımı tekrardan artışa geçti. Önümüzdeki birkaç gün daha meteoroloji tahminlerine göre soğuk hava sebebiyle İstanbul’da buzlanma görmeye devam edeceğiz. Dolayısıyla raylı sistemleri kullanım oranları normalin üzerinde seyredecek.

Biz de bu vesile ile İstanbul’daki raylı sistemleri yani metro projelerindeki son gelişmeleri sizin için derledik.

İstanbul Metrosu 2022’de Bitecek Projeler Hangileri?

Haziran 2022’de Metro ile Boğaz Keyfi Başlıyor

Açılışı en yakın olarak görülen raylı sistem, Boğaziçi Üniversitesi Hisarüstü Kampüsü ile Boğazdaki Aşiyan’ı birbirine bağlayacak olan F4 Rumeli Hisarüstü – Aşiyan Füniküler Hattı projesi. F4 hattının iki istasyondan oluşan 850 metrelik hattı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaa ediliyor ve Haziran 2022’de hizmete girmesi planlanıyor. Bu hattın devreye girmesi ile M2 hattının Levent istasyonundan önce M6’ya, M6 son durağı olan Hisarüstü’nden de F4 hattına aktarma yapılarak İstanbul Boğazı’nın tam ortasına raylı sistemlerle inilmiş olacak.

Böylece haftasonu boğaz gezintisi yapmak isteyen İstanbullular otobüsleri kullanmak zorunda kalmayacaklar. Ayrıca Aşiyan İskelesi aracılığı ile gerek Anadolu yakasına gerekse de Sarıyer, Ortaköy, Kabataş gibi Avrupa yakası iskelelerine de ulaşım mümkün hale gelecek.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de okullarının adına yakışır şekilde Boğaziçi’ni kullanarak kampüse ulaşabilecekler.

Temmuz 2022: Yeni Havalimanı Metrosu Açılıyor (M11 İstanbul Havalimanı Hattı)

Yaz aylarında İstanbul’un kullanımına sunulacak bir başka metro projesi ise İstanbul Havalimanı’na giden hızlı metro projesi. 16 istasyon ve toplamda 70 km’yi bulacak bu devasa projeyi Ulaştırma Bakanlığı üstlenmiş durumda. Hali hazırda test sürüşleri devam eden hat ilk olarak Kağıthane ile Havalimanı arasında açılacak ve M7 metrosundan aktarma yapılabilecek.

İstanbul, dünyada havalimanı metro ile bağlı olan şanslı şehirlerden biri olmasına rağmen İstanbul Havalimanı’na 2018’de taşınmasıyla beraber bu imkandan mahrum kalmıştı. Böylece İstanbul’un en büyük havalimanı dört yıllık aradan sonra tekrar metro ile ulaşılabilir hale gelmiş olacak.

Bu hattın ikinci etabında ise 2022 sonunda Gayrettepe Metrobüs istasyonuna kadar uzatılacak. Hattın diğer ucu olan Halkalı-Havalimanı etabının da 2022 sonunda tamamlanarak havalimanının şehrin her iki tarafından ulaşılabilir hale getirilmesi planlanıyor.

M8 Bostancı – Parseller Metrosu da 2022 Sonunda Hizmete Giriyor

2022 yılı sonunda İstanbul’da tamamlanacak bir diğer hat ise şehrin Anadolu yakasındaki pek çok önemli konut ve ticari alanı birleştiren M8 hattı olacak.

Kuzey-güney aksında çalışacak metro hattı, güneyde İstanbul’un tarihsel ulaşım merkezlerinden biri olan Bostancı’dan başlıyor. Bostancı’da Şehir Hatları’nın Adalar iskelesine aktarma yapıyor olacak. İDO’nun Bostancı iskelesi ise maalesef faal durumda değil. Geçmişte Yalova gibi dış hat seferleri düzenlenen iskele belki metro hattından sonra tekrar aktifleştirilebilir.

Deniz hatlarının yanı sıra Marmaray aktarması ile M8 hattı şehrin doğu-batı aksına da ulaşabiliyor olacak. Ayrıca Bağdat Caddesi, Sahil Yolu ve İETT baş duraklarından kalkan pek çok hat ile önemli bir dağıtım noktası olmaya devam edecek.

Hattın D100’e kadarki sonraki üç istasyonu sırasıyla Emin Ali Paşa, Ayşekadın ve Kozyatağı istasyonları yoğun konut ve işyerlerinin bulunduğu bölgeler olarak dikkat çekiyor.

Kozyatağı’ndaki büyük AVM’yi de metroya bağlayan proje bu noktada M4 D100 güzergahı ile Kadıköy ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na da bağlanmış olacak.

Ayrıca İMES ve Modoko gibi önemli ticaret alanları da bu metro hattına bağlanıyor. Hat Kuzeyde ise Şile Otoyolu kenarındaki Dudullu Parseller bölgesinde sonlanıyor.

Bu hatla birlikte TEM otoyolunun doğu, Şile otoyolu’nun ise güneyinde kalan büyük bir bölgenin ulaşım sorunu büyük oranda çözülmüş olacak.

2022’de Haliç Tramvayı Eminönü ile Buluşuyor

İstanbul 2022’de bir de tramvay uzatması kazanacak. 1 Ocak 2021’de Cibali-Alibeyköy arasında açılan T5 Haliç Tramvay hattı bu yıl içinde Eminönü’ne uzayacak. Unkapanı kavşağı köprünün teknik ömrünün dolması sebebiyle Cibali’den öteye geçemeyen hat, yeni Unkapanı Köprüsü’nün inşaa edilmesinden sonra Küçükpazar ve Eminönü durakları ile uzatılmış olacak.

Böylece T1 tramvayını tamamlayan T5 hattıyla birlikte Balat, Fener, Eyüpsultan, Pier Loti gibi bölgeler de turizm açısından kalkınacak. Ayrıca Alibeyköy Cep otogarı da Eminönü’ne bağlanmış olacak.

Bu yılın bir diğer dikkat çekici hattı ise M4 hattı’nın Sabiha Gökçen’e uzatılması olacak. M11 hattının da tamamlanmasıyla İstanbul’da faal olan tüm havalimanları metro ağına entegre edilmiş hale gelecek.

M4 hattı dışında 2023’te tamamlanacak diğer hatlar ise şöyle;

 • M3 Hattı Metrokent – Kayaşehir Uzatması
 • M9 Bahariye – Ataköy Uzatması
 • M7 Mecidiyeköy Yıldız Uzatması
 • M12 Göztepe – Ümraniye Hattının Açılması

İnşaatı halen devam eden ancak 2024’te açılacak hatlar ise şu şekilde;

 • M5 Çekmeköy – Sancaktepe Uzatması
 • M7 Mahmutbey – Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi Uzatması
 • M4 Tavşantepe – Kaynarca Uzatması
 • M1 Bağcılar – Halkalı Uzatması

İnşaatı halen devam eden ancak 2025’te açılması beklenen hatlar ise şu şekilde;

 • M4 Kaynarca – Tuzla Uzatması
 • M5 Sancaktepe – Sultanbeyli Uzatması
 • M7 Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi – Esenyurt Uzatması
 • M7 Yıldız – Kabataş Uzatması
 • M14 Kazım Karabekir – Altunizade Metro Hattı
 • M13 Yenidoğan – SOYAK Yenişehir Metro Hattı
 • Sirkeci – Kazlıçeşme Turistik Tramvay Hattı
Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir