Connect with us

EKONOMİ

EYT 14 Ocak’ta ne istedi?

EYT Federasyonu’ndan 14 Ocak’ta yayınlanan basın bildirisi şöyle,

2015 yılında İlk olarak İstanbul’da; kurucu başkanlığını Genel Başkanımız Sayın Gönül BORAN ÖZÜPAK’ın yaptığı ve 03 Temmuz 2021 itibariyle şerefle Bayrağı devraldığımız, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Faaliyete geçmesi ile başlayan haklı mücadelemiz, kısa süre içinde ülke genelinde teşkilatlanmış, farklı illerde de aynı isimle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneklerimizin kurulması ile devam etmiştir.

2020 yılında da yine Kurucu Başkanlığını Genel Başkanımız Sayın Gönül Boran ÖZÜPAK ‘ın yaptığı EYT Federasyonu Kurularak, derneklerimiz ve il temsilciliklerimizle birlikte, tek bir çatı altında toplandık ve Genel Başkanımız Önderliğinde, yasaların bizlere sağladığı demokratik haklarımızı kullanarak, kırmadan, dökmeden, mücadelemizi sürdürüyoruz.

Her platformda EYT mağduriyetini anlatıyor, özellikle kimseden lütuf ya da hibe talep etmediğimizin altını önemle çiziyoruz. Sadece ve sadece Anayasal hak olan Emeklilik haklarımızın peşinde olup, insanca yaşayabileceğimiz bir maaşla, yaşam sürdürmek İstediğimizi izah etmeye çalışıyor ve çeşitli algılarla yol yürütenlere de anlatmaya devam ediyoruz.

Bu çalışmalarımız sırasında; Genel başkanımızın söylemlerinde olduğu gibi, haklılığımıza olan inancımızla mücadelemizde, yine altını çizerek ifade etmek isteriz ki SİYASET YAPMIYORUZ. Siyaset bizim için mücadele ettiğimiz bir zemindir. Kurumsal mücadelemizle, toplumsal sorun olduğu kabul edilen EYT sorununun, çözüm mercii siyaset zeminindedir. Bu sebeple bizi anlayan, bizi dinleyen, bize çözümleriyle gelenlerle; kısaca YANIMIZDA OLANIN YANINDAYIZ söylemiyle buradayız. Bugün nasıl buradaysak, Her zaman da yanımızda olanların, yanında olmaya da devam edeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi’ nin ülke genelinde gerçekleştirdiği bu etkinliğe, İstanbul Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Yönetimi ve Üyeleri olarak katılmış bulunuyoruz.

Bugün ülke genelinde, EYT konusunda böyle bir etkinlik organize ederek, dertlerimize ortak oldukları için Merkez teşkilatları başta olmak üzere; Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul il Başkanı, Yönetim ve teşkilatına, derneğimiz yönetim kurulu ve üyelerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sivil Toplum Kuruluşlarının asli görevlerinden biri, tabandaki sorunları tavana iletmektir. EYT Federasyonu ve Federasyona bağlı EYT Dernekleri olarak, sorunlarımızı üst makamlara iletme çabası, örnek çalışmaları ile hem siyasetin kaygan zemininde hem de kamuoyunda farkındalık yaratarak, büyük başarı ortaya koymuştur. Hakları ve alın teri karşılığı elinden alınanlar olarak, verilen mücadelemizde başarı ve haklı gururu yaşamamızda, çok büyük katkısı olan EYT Federasyonu Genel Başkanımız Sayın Gönül BORAN ÖZÜPAK’a, huzurlarınızda teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Çözüm yolu siyaset zemininde olmasına rağmen; siyaset mekanizmasının EYT meselesine bakış açısı, maalesef yanlış bir yöndedir. Bedeli zaten yıllar içinde emekçiler tarafından peşinen ödenmiş bir hak için, Maliyet hesapları yaparak, çözümsüzlük tavrı sergilemek, bizler açısından garabettir.

Zamanında alınan yanlış ekonomik kararların faturası, biz EYT lilere kesilemez. Biz Milletiz. Hak olan, hak sahibine kayıtsız şartsız bir şekilde teslim edilmelidir. Devlet, millet için vardır. Siyaset yapanlar eğer bir maliyet hesabı yapacaklarsa; sigortalılık süreleri ve prim ödeme günleri açısından, yasada talep edilenin 2 katı çalışma sürelerine sahip oldukları halde; EYT’lilerin kavuşamadıkları emekliliklerinin, ailelerine olan maliyetleri hesaplanmalıdır. Bugün Her EYT li yaş haddiyle ve Aylık Bağlanma oranları sebebiyle, 1 ev parası zorunlu olarak elinden alınmış, alın terinin karşılığı gasp edilmiştir. Bir de yaşı nedeniyle işsiz de kaldıysa; o zaman durum daha da vahim bir hal almaktadır. Unutulmamalıdır ki geciken adalet de bir nevi adaletsizliktir.

Türkiye’nin en büyük sosyal yarası olan EYT meselesinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “öncelikli” gündeminde yer almaması ve bunun da açıkça ifade ediliyor olması, gerçekten de anlaşılır bir mesele değildir. Ama gelin görün ki Türkiye’nin kangren halini alan hak gaspı, iktidar sahipleri tarafından görmezden gelindi. Gelmeye de devam ediliyor. Yıllarca sıranın bize gelmesini bekledik, hep umut ettik. Mücadele verdik. Ve Haklarımızı alana kadar da mücadelemize devam edeceğiz.

EYTliler için bugün bir yasa çıksa, ertesi gün emekli olacakların, aylık emekli maaşı ödemelerine getireceği ek, en fazla 2 milyar TL civarındadır. Oysa, sadece kayıt dışı istihdamın devlete olan aylık maliyeti, 6 milyar TL yi geçmektedir. Millet tarafından görülen tablo, EYT probleminin çözümü için iddia edildiği gibi, Millet nezdinde bu tercihlerin elbette bir siyasal sonucu da olacaktır.

Bu gerçeği kimse yadsıyamaz. EYT’ lilerin mutlak sayısı 4,5-5 milyon arasında olabilir. Ama EYT mağduru olarak bakılırsa, ailelerle birlikte bu sayı 15-20 milyonu bulmaktadır. Seçmen nüfusu içindeki bu yüksek oranı göz ardı etmek, sırt çevirmek, siyaseten yapılacak en büyük hatalardan biri olmakla birlikte, aynı zamanda büyük bir toplumsal sorunu da yok saymak demektir.

Anamızın ak sütü kadar helal olan, Anayasanın eşitlik ilkesiyle de hakkımız olan Emeklilik hakkımıza ve insanca yaşamaya imkân tanıyacak maaşa kavuşmak, mücadelemizin temel taşıdır.

Bugün EYT liler; siyasetçiler için bir oy potansiyeli olarak düşünülecekse, Sayın Genel Başkanımız Gönül BORAN ÖZÜPAK’ ın da iktidarı muhalefet, muhalefeti iktidar yapacak güçteyiz söylemi ile varız, biriz, tüm eyt ailemizle birlikte ve buradayız diyoruz.

İstanbul Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği olarak;  EYT meselesinin bir kez daha farklı bir platformda dile gelmesi konusunda; bu etkinliği düzenleyerek desteklerini esirgemeyen, CHP Genel Merkezi ve İstanbul İl Başkanı, yönetim ve teşkilatına teşekkürlerimizi sunarken;  bundan sonra da bu şekilde organize edilecek benzer etkinliklerde olacağımızı, her zaman yanımızda olanın yanında bulunacağımızı ifade etmek istiyorum.

Hepinize en derin saygı ve sevgilerimi sunuyor, sağlıklı günler diliyorum.

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır