Connect with us

EKONOMİ

Erhan Usta EYT için çözüm paketini anlattı!

Yayınlanma tarihi:

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, EYT’lilerin Twitter’daki sohbet odasında soruları yanıtladı. Usta, İYİ Parti’nin yaptığı çalışma kapsamında 4 milyon 800 bin EYT’li bulunduğunu belirterek, her kademe üzerinde ayrı ayrı durduklarını söyledi.

İYİ Parti olarak SGK verilerine dayanarak EYT’lilerle ilgili bir çalışma yaptıklarını belirten Usta, emekliliğine bir yıl kalanlardan 15 yıl kalanlara kadar tüm mağdurların durumunu ayrı ayrı ele alarak bir çalışma yaptıklarını söyledi.

EYT’lilerin yaklaşık 4.8 milyon kişiden oluştuğunu belirten Usta’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İYİ PARTİ’NİN EYT PLANI

“Bu meseleyi çözeceğimizi milletin huzurunda söyleyeceğiz. Çözüm paketinin ana unsurlarını da 84 milyonun önünde açıklayacağız. Bunu güçlü bir taahhüt olarak kabul etmek lazım. Belki de seçim öncesinde Cumhur İttifakı bir çözüm planı getirecek. Biz de gerçekten çözüm getirmesi halinde buna destek veririz. Kendi çözüm planımıza da uyması halinde… MHP bu işte samimi davranırsa çok kısa sürede bu işi çözebiliriz. MHP katılırsa AK Parti’nin katılmasına da gerek yok, Meclis’te yeter sayıyla çözeriz. MHP tutum değiştirse bir hafta için de çözülür.”

‘HESABINI YAPTIK’

“Hiçbir şey hesapsız kitapsız olmaz. Biz bu işin hesabını yaptık. Diyelim ki bu düzenlemenin getireceği ilave maliyet budur, biz bu maliyeti şununla karşılayacağız, diyeceğiz ki inandırıcılığı olsun. Ve bu çalışma yapıldı.”

ABO VE DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞLARI

“Emekli maaşlarının yükseltilmesi konusunda genel bir kararımız var. Ancak şu an için şöyle yapılacak diye bir şey söylemem mümkün değil. Emekli aylıklarında genel bir düzeltme gündemimizde.

Bu yaklaşık 12 milyon kişiyi ilgilendiren bir husus. Aktüeryal olarak bunun nasıl yapılacağına bakılması lazım. Bu alanda henüz kapsamlı bir çalışma yapılmış değil.”

STAJ MAĞDURLARI

“Staj başlangıcının sigorta başlangıcı sayılması konusunda parti olarak taahhüdümüz var.”

MİLLET İTTİFAKI’NIN EYT ÇÖZÜMÜ

“Parlamenter sisteme geçiş konusunda Millet İttifakı birlikte çalışıyor. Ortak Cumhurbaşkanı adayı belirlenmesi aşamasına gelindiğinde de temel politikalar ve sorunlar konusunda ortak çözümler ittifak bileşenlerince millete sunulacaktır

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla