Connect with us

TEKNOLOJİ

EA Sports’da FIFA Dönemi Kapanıyor

Ünlü oyun üreticisi EA Sports, FIFA oyun serisini durdurma kararı aldı. Böylece Electronic Arts, FIFA ile 29 yıldır süren ortaklığını sonlandırmış olacak.

ABD’li oyun şirketi Electronic Arts, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ile oyun ortaklığını resmen sonlandırdığını duyurdu. EA-FIFA ortaklığı bu yıl Katar’daki Dünya Kupası sonrası sona erecek.

Ortaklığın bitmesiyle birlikte EA, 2023’ten itibaren, 300’ü aşkın iş ortağı ile işbirliği halinde ‘EA Sports FC’ adlı yeni bir oyun yayınlamayı planlıyor.

Electronic Arts’ın ilk FIFA Oyunu FIFA 94, 1993 Yılında Piyasaya Sürülmüştü

Electronic Arts, bir süredir oyun içindeki FUT sistemindeki kazanmak için öde(pay to win) stratejileri nedeniyle pek çok oyun sever tarafından eleştiriliyordu. Şirketin bu hamlesini bir kumar olarak nitelendiren EA Sports başkan yardımcısı David Jackson, oyun stüdyosunun gelecek için bir marka oluşturmak için doğru zamana geldiğini düşündüğünü açıkladı.

Jackson: Futbol ve Eğlence Dünyası Değişiyor

Jackson açıklamasında “Fifa ile 10 yıl önce anlaştığımız lisans sözleşmeleri uyarınca, oyuncular için bu deneyimleri inşa etmemize izin vermeyecek bazı kısıtlamalar vardı.” diyerek FIFA ile gerçekleştirdikleri lisans anlaşması gereği pek çok kısıtlamanın olduğunu ve hareket etme kabiliyetlerinin mevcut düzende az olduğunu belirtti.

Fifa serisi, kısmen ayrıntılı lisans anlaşmalarına kadar o kadar başarılı oldu ki, takım formalarının, oyuncu yüzlerinin ve stadyumların ekranda doğru bir şekilde gösterilmesine izin verdi.

Oyuncular yıllardır Liverpool gibi Premier Lig takımları olarak oynayabilirken, Pro Evolution Soccer gibi rakip oyunlar Merseyside Red gibi kurgusal takımlar sundu.

EA, gelecekteki oyunlar için 19.000 sporcu, 700 takım, 100 stadyum ve 30’dan fazla lige kaydolarak gerçek dünya deneyimleri sunmaya devam edeceklerini söylüyor.

Electronic Arts Tarafından Yayınlanacak Son FIFA Sürümü FIFA 23 Olacak

EA, anlaşmalarının parçası gereği her yıl olduğu gibi sonbaharda FIFA 23 sürümünü yayınlayacak 29 yıllık seriye son verecek.

FIFA’nın resmi açıklamasına göre Electronic Arts’ın sözleşmesine kısa süreli bir ekleme yapılarak Dünya Kupası sonrasında bitmesi sağlanacak. Böylece FIFA 23 sürümünü de EA Sports üretecek.

Şirketin yeni oyunu EA Sports FC ise 2023’ün sonlarında raflarda olacak. Yeni ismi ile yola devam edecek oyunla ilgili ilk bilgiler ise önümüzdeki yaz aylarında açıklanacak.

FIFA’nın Astronomik Lisans Bedeli Sebeplerden Biri

Electronic Arts, 2013 yılında Fifa ile son lisans anlaşmasını yaptı ve futbolun yönetim organı FIFA’nın lisans fiyatını önemli ölçüde artırdığı bildirildi. 2013’teki anlaşmaya göre dört yıllık Dünya Kupası döngüsü başına 1 milyar dolardan fazla bir tutar belirlenmişti.

FIFA Başkanı Infantino: FIFA 2024 İçin Çalışıyoruz

Öte yandan FIFA ise başka oyun yayıncıları ile yeni bir FIFA oyunu çalışmalara başlandığını, FIFA isiminin baki olduğunu ve 2024’te iddialı bir oyun için hazırlıkların devam ettiğini açıkladı.

Benzer Bir Durum Championship Manager Serisi Başına da Gelmişti

Championship Manager serisinin mimarı SI Games, oyun dağıtım şirketi EIDOS ile yaptığı anlaşmanın 2003’te sona ermesi ardından oyunun isim hakkını EIDOS’ta bırakmış, ve 2004’te Football Manager 2005 adıyla yeni bir seriye başlamıştı.

Championship Manager isim haklarına sahip olan EIDOS paralelde aynı isme sahip ama farklı bir oyun geliştirmeye çalışmış ancak pazarda tutunamamıştı.

Kaynak kodları üretici SI Games tarafında bulunan oyun ise isim değişikliği ardından Football Manager serisi olarak yoluna devam ediyor.

Öte yandan futbol oyun dünyasının bir diğer önemli figürü Pro Evolution Soccer serisi de bir süredir eFootball ismi ile yola devam ediyor.

Haberin ardından Electronic Arts şirketinin hisseleri yüzde 3 değer kaybetti.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment