Connect with us

POLİTİKA

Davutoğlu: Türkiye, Ermenistan ile ilişkilerini süratle normalleştirmelidir

Yayınlanma tarihi:

Davutoğlu, TBMMde Saadet Partisi-Gelecek Partisi ortak grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, Filistin denildiğinde her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kalbinde yanan bir ateş olduğunu belirterek, “Biz o ateşin takipçisiyiz. Ne bir ticaret hesabı, ne bir ekonomik çıkar, ne konjonktür bizim tavrımızı değiştirmez. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Kim ne derse desin bu yoldan asla dönmeyeceğiz. Uluslararası Ceza Mahkemesinde soykırım ifadesi geçmiyor, 7 aydır süren soykırımın bir günlük çatışma ile eşitlenerek soykırım ifadesinin kullanılmamasını protesto ediyorum. Şartlar ne olursa olsun biz her zaman Gazzelilerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

KAFKASYADA CİDDİ ADIMLAR ATIN

Ardından helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisiyi rahmetle anan Davutoğlu, “Bu kazanın arkasında bir sebep, suikast varsa aydınlatılması dileğinde bulunuyorum. Çünkü Orta Doğuda hiçbir şey tesadüflerle gelişmiyor. Dün büyükelçiliğe de giderek taziyelerimi ifade ettim. Komplo teorilerini sevmem ama Orta Doğudaki yangının Kafkaslara sirayet etmesi konusunda Türkiyenin büyük bir dirayetle davranması lazım. Geçen hafta İran Büyükelçisinin nezaket ziyaretinde, ne tavsiye edersiniz diye sorduğunda, İran-Azerbaycan ilişkilerini düzeltin ve asla bir provokasyona izin vermeyin demiştim. Kafkasyadaki gelişmeler Orta Doğudaki gelişmelerden uzak tutulamaz. Sayın Reisinin Sayın Aliyev ile buluşmasını çok önemli bir adım olarak görmüştüm. Buradan Sayın Cumhurbaşkanına ve Dışişleri Bakanlığına çağrıda bulunuyorum, Kafkasyada arka arkaya ciddi adımlar atın. Türkiye, İran ve Azerbaycan arasında üçlü bir zirvenin acilen yapılmasını gerekli görüyorum. Ayrıca olabilecek muhtemel provokasyonları engellemek için cesur bir adım daha atmak lazım. Dost Azerbaycanın toprakları işgalden kurtarıldı, Türkiye orada doğru yaptı. Ancak Türkiye Ermenistan ile ilişkilerini süratle normalleştirmelidir. Sınır kapıları ve büyükelçilikler karşılıklı olarak açılmalı ve Orta Doğudaki ateşin Kafkaslara sıçramasının önüne geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

TEKİR: HANİYE HAKKINDA ÇIKARILAN TUTUKLAMA KARARINI REDDEDİYORUZ

Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Sabri Tekir ise, Uluslararası Ceza Mahkemesinin geçen hafta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Galant ile Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye hakkında tutuklama kararı verdiğini hatırlatarak, “Uluslararası Ceza Mahkemesi soykırımcılarla zulme karşı direnenleri aynı kefeye koymakta ve aynı şekilde cezalandırmayı tercih etmektedir. Adalette, insan haklarında ve barışta kendilerini otorite olarak dünyaya kabul ettirenler zalim ve mazlumu ayırt edemeyecek kadar acınası bir hale düşebilmektedir. Bu nedenle; İsmail Haniye hakkında çıkarılan tutuklama kararını açıktan reddediyoruz. Netanyahu, soykırımcılığın hazin sonunu tadacak diye de teskin olacak değiliz. Biz, İsrail’in yürüttüğü soykırımın, Netanyahunun şahsına indirgenmesini asla doğru bulmuyoruz. Temsil ettiği ırkçı emperyalist siyonist zihniyetin zulmü olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
  • Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TBMM'de Saadet Partisi-Gelecek Partisi ortak grup toplantısında konuştu. Fotoğraf: Ankara, (DHA)

  • Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Sabri Tekir, TBMM'de Saadet Partisi-Gelecek Partisi ortak grup toplantısında konuştu. Fotoğraf: Ankara, (DHA)

Demirören Haber Ajansı

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla