Connect with us

EYT

CHP EYT yasasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak mı?

Uzun süren bekleyişin ardından çıkarılan EYT yasası beklentileri karşılamadı. Yasanın eksikleri nedeniyle Anayasa Mahkemesine taşınıp taşınmayacağı sorusuna da CHP’den yanıt geldi.

EYT yasası yürürlüğe girdi ancak yasa beklentileri karşılamadı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlarda sadece yaş şartını kaldıran ancak kademeli prim sistemini koruyan, 3600 prim gün ve 50/55 yaşla kısmi emeklilikte 99 öncesi şartları geri getirmeyen yasa staj ve çıraklık mağdurlarının sorunlarına da çözüm getirmedi.

Yasanın 1999 yılının tamamını kapsaması yönündeki talepler de gündeme alınmazken, 2000 yılı sonrası için devam kademe sisteminin ağırlığı tartışma konusu oluyor. Tüm bu nedenlerle söz konusu yasanın muhalefet tarafından Anayasa Mahkemesine taşınıp taşınmayacağı merak ediliyordu.

Konuyla ilgili CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den açıklama geldi. Yasanın eşitlik ilkesine aykırı olması nedeniyle normalde Anayasa Mahkemesine götürülmesi gerektiğini belirten Özel, ancak bunu yapmayacaklarını söyledi. Kararın gerekçesini de açıklayan Özel, “(Mahkeme) Dokuz ay sonra ele alıyor, onun yerine iki ay sonra kanunu biz çıkaracağız Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Millet İttifakı olarak.” dedi.

EYT sorununun eksik çözüldüğünü, staj mağduriyetinin devam ettiğini kaydeden Özel, “Staj mağdurlarına sözümüz sözdür, CHP iktidara geldiği gün -muhalefette olsa Anayasa Mahkemesinde hakkınızı arayacak- Millet İttifakı olarak, bu sözü veren bugünün bütün muhalefet partileri olarak bu mağduriyeti ortadan kaldıracağız.” diye konuştu.