Connect with us

POLİTİKA

Baykal: Yargıyı mıncıklamayın

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve etkinliklere katılmak amacıyla Artvin’e gelen Baykal, bir gazetecinin, ”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon için terör deyimini kullandı. Bu konudaki düşünceniz nedir” sorusu üzerine ”Başbakan’ın, mahkeme kararıyla doğru olmadığı ifade edilmiş olmasına rağmen Ergenekon terör örgütü terimini kullanması, onun savcılıktan hakimliğe terfi ettiğinin bir ifades

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve etkinliklere katılmak amacıyla Artvin’e gelen Baykal, bir gazetecinin, ”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon için terör deyimini kullandı. Bu konudaki düşünceniz nedir” sorusu üzerine ”Başbakan’ın, mahkeme kararıyla doğru olmadığı ifade edilmiş olmasına rağmen Ergenekon terör örgütü terimini kullanması, onun savcılıktan hakimliğe terfi ettiğinin bir ifadesidir. Artık hangi deyimin kullanılacağını öyle anlaşılıyor ki mahkemenin kararına rağmen o, Başbakan sıfatıyla belirlemiştir” dedi.

Bu durumun Başbakan Erdoğan’ın yargı, hukuk konularındaki dikkatsizliğini, temel zihniyet yanlışlığını ortaya koyan bir ifade olduğunu savunan Baykal, şöyle konuştu:

”Başbakan bu konuda hükmünü daha dava açılmadan vermiştir. Danıştay cinayeti öncesi ve sonrasında bu konudaki düşüncesini hep ifade etmiştir. Şimdi yargının savcılarıyla, mahkemeleriyle bu kararı teyit etmesini bekliyor. Bunun için her türlü gayreti gösteriyor. Yargıyla oynamak iyi değil. Hükümetler yargıyı mıncıklamaktan vazgeçmeli. İktidar yargıdan elini çekmelidir. Yargıyı çekiştirerek ne yargıya hizmet etmek mümkündür ne de bu hükümetin kendisine bir yarar sağlar.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply