Connect with us

POLİTİKA

Babacan’dan Bahçeli’ye gönderme! “99 depreminde de ortada yoktu”

Babacan, Bahçeli’ye “99 depremini hatırladım. O gün de bir ortaklık hükûmeti vardı biliyorsunuz. O hükûmetin bir ortağı vardı; Sayın Bahçeli. Bugün yine ülkede ekonomik kriz var, doğal afetler yaşıyoruz ve krizlerin ortağı yine ortak.” ifadeleriyle yüklendi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisin il başkanları toplantısında konuştu.

Babacan, Türkiye’yi etkisi altına alan yangınlara değindiği konuşmada AKP’ye ve ittifak ortağı MHP’ye ağır eleştiriler yöneltti.

“HANİ NEREDE BİZİM UÇAKLARIMIZ NEREDE YERLİ VE MİLLİ HELİKOPTERLERİMİZ”

“Manavgat’taydım. Genç arkadaşımız ‘Yangının başladığı günden itibaren burada devlet yoktu’ dedi. Vatandaşımızın evi yanarken, ülkenin ormanları, hayvanları yanarken ‘devlet yoktu’.” diyen Babacan konuşmasında ayrıca şunları kaydetti:

“Bu yangınlar komşumuz Yunanistan’da da çıktı. İstanbul’un nüfusunun yarısı kadar olan, on yıl önce iflasın eşiğine gelen Yunanistan yangını kontrol altına alabildi.

Hani nerede bizim uçaklarımız? Nerede yerli ve milli helikopterlerimiz?”

“EN KÜÇÜK UÇAĞIN FİYATINA EN AZ 10 TANE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ALABİLİRSİNİZ”

Ali Babacan, “Cumhurbaşkanlığı filosundaki 16 kişilik en küçük uçağın fiyatına en az 10 tane yangın söndürme uçağı alabilirsiniz. Geniş gövdeli uçağın fiyatına en az 50 tane alabilirsiniz” dedi.

Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yandan Cumhurbaşkanı telefonu alıyor eline, başka ülkelerin liderlerinden yangın söndürme uçağı talep ediyor.

Öte yandan propaganda aygıtı, dışarıdan yardım eden vatandaşlarımızı devleti aciz göstermekle suçluyor.

Bırakın şu laf cambazlığını.”

BAHÇELİ’YE SERT ELEŞTİRİ: DOĞAL AFETLER YAŞIYORUZ VE KRİZLERİN ORTAĞI YİNE ORTAK

“İktidarın ‘yükseliş’ masalı yangın karşısındaki çaresizliğiyle beraber küle dönmüş durumda.” diyen Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik şu eleştiride bulundu:

“99 depremini hatırladım. O gün de bir ortaklık hükûmeti vardı biliyorsunuz. O hükûmetin bir ortağı vardı; Sayın Bahçeli. Bugün yine ülkede ekonomik kriz var, doğal afetler yaşıyoruz ve krizlerin ortağı yine ortak.

Yaşadığımız bu felakete hazırlıksız yakalanmamızın tek sorumlusu vardır. Bu sorumluluğun sahibi yetkiyi tek elde toplayan insandır.

Şu anda devletin kriz masasını yönetenler krizin tam kendisidir.

Bıraksanız yangından mal kaçıracaklar, külleri kâra çevirecekler.

Orman ve kıyı alanlarında imar planı yapma yetkisinin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmesi kadar tehlikeli bir adım yok.”

“BU HÜKÜMET YÖNETEMİYOR”

Babacan ayrıca “Toplumun fay hatlarını kaşımaktan uzak durmalıyız. Etnik, dini, mezhebi herhangi bir provokasyona da asla müsaade edilmemeli. Bu işin şakası yok. Konya’ya gittik. Eğer adalet hissi hakim olsa, vatandaşlarımız ‘ben bu ülkenin adaletine güveniyorum’ dese oradaki iklim daha farklı olurdu. Dürüst değiller, adil değiller, ayrıştırıyorlar, ötekileştiriyorlar. Bu hükûmet yönetemiyor” uyarısında bulundu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply