Connect with us

EYT

AK Parti açıkladı! “EYT nasıl çıkacak?”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, katıldığı canlı yayında emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Beyaz Tv canlı yayınına katılarak emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Demiröz konuyla ilgili şunları söyledi:

’23 YILDIR BİZİ DE ÇOK ZAMAN SIKIŞTIRAN BİR KANUN’

“EYT dediğiniz gibi 99’da çıkan, 23 yıldır bizi de çok zaman sıkıştıran bir kanun. 8 Eylül 99’dan sonra girenlerde yaş sınırı getirilmiş, önce girenlerin de bir kısmı maalesef bundan zarar görmüş.

Doğrusu bizim 15 Temmuz’dan önce geldiğimiz nokta devam etseydi, bugün Türkiye’nin ihracatı için 250 milyar değil 500 milyor dolarlardan bahsedecektik. Enflasyon hemen hemen tamamen indirilmişti, 4,67’lere kadar enflasyon gelmişti yüzde, faizler yüzde 6’lar civarındaydı. Ve çok hızla büyüyen bir ülkeydi… Maalesef böyle bir kalkışmaya girildi ve ülke ekonomisi tekrar bir toparlanma sürecine gelirken pandemi vs biraz daha sıkıntılar meydana geldi.

99 yılına kadar Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu iki defa yara görmüştü. Birisi 70’li yıllarda bir yasa çıkmıştı, maalesef o yasa, o yıllarda tekrar oy gayesiyle bozuldu. Ardından 90’lı yıllarda rahmetli Özal bir yasa çıkardı ve maalesef onu da Demirel geldikten sonra tekrar bozdu.

‘ARKADAŞLARIMIZ TEKLİFLERİNİ HAZIRLAYACAK VE MECLİS’E SUNACAK’

Sosyal Güvenlik Kurumu her zaman bizim kanayan yaramız oldu. Bütçede müthiş bir şekilde açık verdik, halen 700-800 milyar lira ilave ediyoruz. Halbuki sigorta sistemi bütçeden ayrı bir kapalı devre. Çalışan 31 milyon kişi prim ödüyor ve biz de 13 milyon insana ödüyoruz. Daha önce bu çalışan 24 milyon, emekli sayısı 12 milyondu. Biz bütçeden oraya transferler yapıyorduk. Kendi kendini kurtarmıyordu.

Bakanlık çalışmalarını yaptı, son şeklini vermek üzere ama teklifi verenler milletvekilleri, bizim AK Parti MYK’ya getirecekler, izah edecekler. AK Parti MYK son şeklini verecek. Arkadaşlarımız onun üzerine tekliflerini hazırlayacak ve Meclis’e sunacak.

EYT NASIL ÇIKACAK?

4.5 milyon kadar çalışanımız var bu konudan etkilenen. Ve onlarla ilgili kademeli bir şekilde emekli olacak şekilde çalışma tamamlanıyor. İlk etapta 1 buçuk veya 1.8 milyon civarında emekli bekleniyor. Bunlarla ilgili işverenlere de bir kıdem tazminatı yükü geliyor. Onu da Hazine ve Maliye Bakanlığı çalıştı, işverenler desteklenecek. İnşallah o kardeşlerimizi de emekli edeceğiz. Kalan kısmı da zaman içerisinde değişik formüllerle yapılacak. Formül çok net değil, ben de bilmiyorum, henüz sunum yapılmadı ama çalışmalarımız tamamlandı. İnşallah 23 yıldan beri süren bu sıkıntı giderilmiş olacak. Bu problem de Türkiye gündeminden düşecek.

Ama dediğim gibi bu yasayı AK Parti çıkarmamıştı, 99 yılında Yaşar Okuyan zamanında çıkmıştı. Sosyal güvenlik sisteminin oturtulması amacını taşıyordu. İnşallah bundan sonra çalışanlarımızın bu süratle artması ve emeklilerimizin de daha uzun süre çalışmasıyla sosyal güvenlik sistemi de kendi kapalı devre sistemini kendi kendini amorti edecek, genel bütçeye de fazla yük kalmayacak.”