Connect with us

2000 Sonrası SGK'lılar

2000’de işe Girenler Mağdur oldu! 17 yıl Adaletsizliği

Yayınlanma tarihi:

2000’de işe Girenler Mağdur oldu! 17 yıl Adaletsizliği

EYT tablosuna göre, ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler, sigortalılık süresi ve prim şartını doldurdukları anda yaş şartı aranmaksızın erken emeklilik hakkı elde edebiliyorken, 1999 sonrası işe girenler ise EYT düzenlemesi kapsamına alınmamakta.

Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER) Bursa İl Temsilcisi Gürkan Şimşek ise konuya ilişkin “Yaşıt olduğumuz arkadaşlarla aramızda emeklilik için 17 yıl kadar fark oluştu. Mağduruz” dedi.

Aynı yaştaki arkadaşlarıyla aralarında emeklilik için yaş farkı olduğunu söyleyen Bursa EMADDER İl Temsilcisi Gürkan Şimşek, kademeli bir emeklilik olması yönünde talepleri olduklarını söyledi.

“DÖRT AY İLE EYT KAÇIRDIM”

Bursa’da Bugün’den Gülsün Arslan’a konuşan Şimşek, “EYT aslında önü arkası düşünülmeden çıkan bir yasa. Örneğin kadınlar 58 yaşında emekli olması gerekirken 38 yaşında emekli oldu. Erkekler de 60 yaşında emekli olması gerekirken 43 yaşına çekildi. Bu sebepten aynı yaşıt olduğumuz arkadaşlarla aramızda emeklilik için 17 yıl kadar fark oluştu. Böylesi bir emeklilik uçurumunu önlemek için dernek olarak, kademeli bir geçiş olması yönünde talebimiz mevcut. Emeklilik ile ilgili problemlerimizi çözmek adına oluşturduğumuz derneğin temsilcisi olarak ben de 4 ay ile EYT kaçırdım. Mağdurum ve mağduruz” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİLİK UÇURUMU ORTADAN KALKSIN”

EYT düzenlemesi kapsamında eşitsizliğin giderilmesi adına mücadelelerini sürdürdüklerini söyleyen Şimşek “8 Eylül yasası ile erkeklerde 17 yıl kadınlarda 20 yıl geç emeklilik sebebiyle anayasal eşitlik ilkesine dayanan haklarını savunan ve bu ülkenin eşit vatandaşlık hakkına sahip olması gereken çalışanlarız. Amacımız EYT koşullarında emekli olmak veya kapsama dahil olmak değil, sadece aramızda açılan emeklilik uçurumun kademeli düzenleme yapılarak giderilmesi ve adaletin tüm çalışanlar için tesis edilmesidir. Bütün bu haksızlığın giderilmesi için Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER), bünyesinde mücadele ediyoruz. Akranlarımızla ve hatta bizden küçük kardeşlerimizle aramızda oluşan bu farkın daha adil olabilmesi için kademeli bir yaş koşulu ile yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla