Connect with us

GİRİŞİMCİLİK

20 Milyar Dolarlık Satın Alım Gerçekleşmeyebilir

Yayınlanma tarihi:

Adobe’nin Figma’yı satın alması rekor kitaplarına girecek satın almalardan biridir. Bu işlem özel bir teknoloji girişiminin en büyük satın alımıdır. Daha önce Facebook’un WhatsApp satın alımı, 19 milyar dolarla başlamış ve 21.8 milyar dolara çıkmıştı.

Öte yandan bu satın alımın kırdığı tek rekor bu olmayacak.

ARR – Annual Recurring Revenue ya da Türkçesi ile yıllık tekrar eden gelir konusunda da bu satın alım bir rekor kırıyor. Satın alım şirketin ARR değerinin 50 katı oldu ve bu bir start-up ​​için yakın tarihte başka bir rekordur.

Figma’nın kurucu ortakları Dylan Field ve Evan Wallace, hisselerinin büyüklüğüne göre milyarder olacaklar.

Bunların hepsi inanılmaz tabii eğer anlaşma gerçekten gerçekleşirse.

Otoriteler Facebook – Whatsapp Birleşmesinden Pişman Oldu ve Aynı Hatayı Tekrarlanmayabilir

Antitröst düzenleyicileri şu anda kesinlikle Big Tech’e odaklanmış durumda ve işlemleri yakından inceliyorlar. Bradley hukuk firmasının Silikon Vadisi’nde ve FTC’de çalışmış bir ortağı olan Henry Su, geçmişin 20/20 olduğunu, ancak birçok düzenleyicinin Facebook-WhatsApp anlaşmasının gerçekleşmesine izin verdiği için pişmanlık duyduğunu açıklamıştı.

FTC’nin VR fitness uygulaması Within’i satın alması nedeniyle Meta’ya açtığı son davayı ele alın. Meta ve Within, Meta’nın temel Facebook işinin tamamen VR uygunluğu değil, reklamlarla ilgili olduğu göz önüne alındığında bariz rakipler olarak görülmüyor, ancak hükümet Temmuz ayında anlaşmayı engellemek için dava açtı ve kendisini pazarda baskın hale getirmek için pazar konumunu satın almayı seçtiğini söyledi. Sanal gerçeklik “İçeride ve Meta arasındaki mesafe daha da fazla. Yapmanız gereken daha çok tahmin var,” dedi Su. “Burada, Figma’nın Adobe ile rekabet ettiğine şüphe yok.”

Hukuk Sistemi Bu Satın Alımın Adobe’un Rakibini Yok Etmeye Yönelik Olduğuna Hükmedebilir

Doğrudan rakip olmaları gerçeği, düzenleyicileri, bu satın almanın rekabeti ortadan kaldırmayı amaçladığı bir “öldürücü satın alma” olduğu konusunda endişelendirecek – Figma’yı kendi özerk ürünü olarak canlı tutma sözü verse bile. Su, “Bundan sonra bir Figma olacak mı?’ gibi basit bir şey değil” dedi. “Bu, Figma’nın Adobe’ye karşı oluşturduğu rekabetçi tehdidin öldürülmesidir.”

Diğer endişe, bunun nihayetinde tüketici seçimlerini ortadan kaldırarak tüketicilere zarar verip vermeyeceğidir. Su, Figma’nın ikisini doğrudan karşılaştıran kendi web sayfasının, hükümetin anlaşmanın, her ikisi de aynı şirkete ait olduğunda tüketici seçimini ortadan kaldırdığını göstermek için kullanabileceği bir kanıt olduğunu söyledi.

Sektörde Sketch gibi başka alternatifler de vardır, ancak kullanım durumları çok daha sınırlıdır Anlaşma şimdiye kadar düzenleyicilerin radarını geçmemiş olsaydı, FTC ve DOJ’yi doğrudan Twitter’da bir soruşturma istemek için etiketleyen üzgün Figma kullanıcıları, tüketicilerin anlaşma hakkında ne düşündükleri ve hükümet onları korumak için adım atması gerektiğini düşünüyor.

Figma Satınalımın Tüketicilere Fayda Getireceği Görüşünde

Figma, antitröst incelemesinin riskinin çok iyi farkında, ancak anlaşmanın uzun vadede tüketiciler için daha iyi olacağına inanıyor. Figma’nın CEO’su Field, iş arkadaşım Lizzy Lawrence’a “Müşteri için daha iyi olduğunu düşünmeseydik bunu yaşamazdık” dedi.

Kleiner Perkins’in ortağı ve Figma yönetim kurulu üyesi Mamoon Hamid, antitröst incelemesini sorduğumda, “Bunun olacağına kesinlikle inanıyoruz” dedi. “Bu sürecin gerçekleşmesini ve sonunda bunun için onay alınmasını bekliyoruz.”

Birleştirme argümanı, Figma’nın Adobe’nin yeteneklerini daha doğrudan dahil edebileceği ve daha önce hedeflemediği yeni müşteri segmentlerine potansiyel olarak hitap edebileceğidir. Ve kesinlikle 20 milyar dolarla Adobe tam fiyat ödüyor. Hamid, “Özlemlerimizi ve hırslarımızı hızlandıran bir şirket vardı ve o da Adobe” dedi. “Gerçekten mantıklı olan tek şey buydu.” Field, Adobe’nin Figma’nın şimdiye kadar araştırdığı tek satın alma teklifi olduğunu doğruladı.

Adobe: Satın Alım 2023’te Tamamlanacak

Adobe, yaptığı açıklamada, kombinasyonun “tüketicilere büyük fayda sağlayacağını” ve işlemin onaylara tabi olarak 2023’te kapanmasını beklediğini söyledi.

Adobe ve Figma’nın antitröst endişeleri nedeniyle anlaşmayı yapması yasal olarak engellenirse, birleşme anlaşması Adobe’nin Figma’ya 1 milyar dolarlık bir ayrılma ücretini nakit olarak ödemek zorunda kalacağını gösteriyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla