Connect with us

EKONOMİ

Torba Yasa 2024 Güncel Durumu: 3600 Ek Gösterge, Bağkur 7200… Yeni Torba Yasa İçeriği

Son dakika haberleriyle yakından takip edilen Torba Yasa, ekonomiye yönelik toplantıları bekleyenler için önem arz ediyor.

Yayınlanma tarihi:

Son dakika haberleriyle yakından takip edilen Torba Yasa, ekonomiye yönelik toplantıları bekleyenler için önem arz ediyor. 55 maddelik onaylanan 86 maddelik yasanın Meclis’te görüşülecek kalan bölümlerinin bekliyoruz. 3600 ek gösterge, ev hanımlarına prim desteği, SSK Bağkur prim eşitlemesi (7200 gün emeklilik) gibi önemli düzenlemelerin yer aldığı bu yasa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarıyla detaylı izleniyor. Kademeli emeklilikle ilgili düzenleme olup olmadığı da merak ediliyor. Peki; Yeni Torba Yasa’da neler var, Meclis’ten geçti mi, ne zaman gelecek, son durum ne?

Torba Yasa ne zaman gelecek, kadınların girdiği mi gibi sorular gündemde. 86 maddelik torba kanunu, son dakika gelişmeleriyle detaylı takip ediliyor. 55 çıldırmanın kabul edilmesinin ardından kalan meclis’ten kraliyet ailesinin gireceği tarih araştırılıyor. Torba yasa, TBMM sürecinin yeniden başlatılmasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak şahsi girecek. Peki, 2. Torba Yasa Meclis’ten geçti mi, ne zaman gelecek, içeriğinde neler var, emeklilik emeklilik (erken emeklilik) gelecek mi? İşte detaylar.

Bu yıl emekliler yılı ilan edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan kökende erken emeklilik reformu başlıyor. Ev hanımlarına emeklilik (prim desteği), emeklilik emeklilik, 3600 ek gösterge, SSK-Bağkur prim eşitlemesi gibi birçok alma kapsayan reform torbası yasa ile geliyor.

İşte, 2024 Torba Yasa maddeleri ve içeriği: Son günlerde emeklilerle ilgili merak edilen gündem başlıklarından biri ‘kademeli emeklilik’… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, kişinin ve sosyal medyanın sunumunda yer alan iki konu ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Işıkhan, “Gündemde staj süreleri ve emeklilikle ilgili bir çalışmamız yok.” tasarruf kullanıldı.

Ev Hanımlarına Emeklilik

Torba yasadaki en önemli gündemlerden birinin ev hanımlarına emeklilik konusu olduğu belirtiliyor. Düzenlemeye göre ev hanımlarına yönelik 3’te 1 prim kapsamındaki çalışmalar başlatılarak, genel bağlı sigorta kapsamında bir sistem kurulacak ve ev hanımlarına telif hakkına kavuşacak. Ayrıca ev hanımlarının prim ödemelerinin üçüncü birinin de devlet tarafından karşılanması düzenleme çerçevesinde yer alması bekleniyor.

Bakan Işıkhan’ın Açıklamaları

Bakan Işıkhan şu ifadeleri kullandı: “Ev kadınlarımızla birlikte bu toplamsal ekonomik yaşam içerisindeyiz. Ev kadınlarına yönelik 3’te 1 prim desteği kapsamındaını başlattık. Burada çevresel bağlı sigorta kapsamında bir sistem yapıyoruz kuruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü. Biz bunu yerine getireceğiz. Bunda kesinlikle bir Bu zaman ve şartlar oluştuğunda zaten biz sendikalarımızdan, sivil toplumdan para alacağız.Belli bir zaman geldiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığımızın ayrıntıları ile bir araya gelip düzenlemeyi hayata geçireceğiz.Zaman olarak da orta olarak bu planlanacaktır.”

Sosyal Güvenlik Reformu ve Diğer Düzenlemeler

“Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliğini sağlamak durumundayız. Bunu biz prim gelirleriyle doldurulabilir. En önemli gelirimiz bu. Bunun dışında bir gelirimiz yok. Vatandaşlarımızı çalışırken izliyoruz. Bağ-Kur’ların 9000 gün olan prim ödeme gün sayımı 7200 günü düşürme konusunda tutuyor devam ediyor Bu seçim öncesi verilen bir sözdür.Mutlaka uğruna hayırlıyız.Bütçe disiplini açısından bu adımlarla atacağız.”

3600 Ek Gösterge Durumu

Bakan Vedat Işıkhan, 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Birinci kademe yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini en yakın zamanda hayata geçireceğiz.”

Torba yasa 2024 maddeleri, içeriği, kapsamı ve kişilerin gireceği tarih ile ilgili gelişmeler detaylı olarak takip ediliyor. Ekonomiye yönelik çalışmalar Meclis’te görüşülecek ve kabul edilecek, ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak şahsiyetler girecek. Önceki düzenlemelerin de kadınlarınla ​​buluştuğu belirtiliyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla