Sosyal medyada bizi takip edin

2000 Sonrası SGK'lılar

SSK, BAĞKUR VE MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE! 12.500 TL Maaş Müjdesi!

SSK, BAĞKUR VE MEMUR EMEKLİSİNE MÜJDE! 12.500 TL Maaş Müjdesi!

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Bu 5 Hastalığı Olana Anında Emeklilik! SGK Erken Emeklilik Hakkı Olan Kişileri Paylaştı! Listeden Kontrol Edin

Emekli maaşlarına büyük zam! SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklileri için yüzde 49,25 zam yapıldı. En az emekli maaşı 10.000 TL olarak güncellendi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin asgari ücret ve emekli maaşlarına yönelik önerisi de gündemde. Detaylar haberimizde.

Emekliler için sevindirici haber geldi! SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerine yönelik yapılan yüzde 49,25’lik zam duyuruldu ve en az emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlendi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından yapılan asgari ücret ve emekli maaşlarına zam önerisi de gündemde.

Yapılan açıklamada, SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklileri için 1 Ocak-Haziran dönemi için belirlenen zam oranının yüzde 49,25 olduğu ve asgari emekli maaşının 7.500 TL’den 10.000 TL’ye yükseltildiği ifade edildi. Temmuz ayında yapılacak olan artış döneminde ise emeklilere yönelik iki sözleşme imzalanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamada, Mart ayı enflasyon oranının %15 olduğu ve bu doğrultuda refah yüzdesi hesaplanacak. Ayrıca, 2023 yılında asgari emekli maaşının 3.500 TL’den 5.500 TL’ye, ardından 7.500 TL’ye çıkacağı biliniyor. Ocak 2024’te asgari emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlendi ancak bu tutarın altında maaş alan emekliler aradaki farkı Maliye Bakanlığı desteğiyle alacak.

Altı aylık yüzde 25,47’lik enflasyon beklentisine göre hesaplanan asgari emekli maaşının yaklaşık 12.500 TL olacağı öngörülüyor. Bununla birlikte, bir senelik enflasyon beklentilerine göre asgari emekli maaşının 13.500-14.000 TL civarında olabileceği ifade ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı asgari ücrette geçici bir artış olmayacağını belirtirken, CHP asgari ücret ve emekli maaşlarında artış yapılmasını öneriyor. Tasarıda, işletmelerin ödediği sigorta primlerinin yarısının Hazine Bakanlığı tarafından karşılanması da yer alıyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir