Connect with us

TEKNOLOJİ

Rekabet Kurulu’ndan, Google’a günlük gelirinin on binde 5’i oranında para cezası

Yayınlanma tarihi:

Rekabet Kurumundan yapılan açıklamaya göre; Rekabet Kurulunun 8 Nisan 2021 tarihli kararında, Googleın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumunu kötüye kullanarak, Googleın kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerinde rakiplerine avantaj sağladığı ve rakip yerel arama sitelerinin girişine engel olduğu gerekçeleri ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun Hakim Durumun Kötüye Kullanılması başlıklı 6ncı maddesini ihlalden 296 milyon 84 bin 899 lira 49 kuruş idari para cezası uygulandı. Kurul ayrıca, ihlalin giderilmesi ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Googlea birtakım yükümlülükler getirdi. Bu kapsamda Googleın, rakip yerel arama hizmetlerine ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında Google kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşullarını sağlaması gerekiyordu.

YÜKÜMLÜLÜKLERİN YERİNE GETİRİLMEDİĞİ TESPİT EDİLDİ

Google, yerel arama hizmetleri pazarında Kurul tarafından işaret edilen endişeleri bertaraf etmek için yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları içeren tedbir önerilerini sundu. Kurulun 21 Mart 2024 tarihli toplantısında, Google tarafından sunulan bu tedbir önerilerinin uygulanmaya alınması ve 3 aylık süre zarfınca izlenmesine karar verildi. Google tarafından söz konusu tedbirlerin, 15 Nisan 2024 tarihi itibarıyla tamamen piyasaya sürüldüğü ifade edildi. Ancak Googleın yerel arama hizmetleri bakımından uygulanmaya alınmasına karar verilen yeni tasarımları, otel sorguları bakımından uygulamadığı, dolayısıyla Kurul tarafından getirilen yükümlülükleri yerine getirmediği tespit edildi.

Bu kapsamda Kurulun 9 Mayıs 2024 tarihli toplantısında; Googleın 8 Nisan 2021 tarihli Kurul kararında hükme bağlanan, yükümlülüğü yerine getirmediğine ve bu nedenle 4054 sayılı Kanunun Nispi İdari Para Cezası başlıklı 17nci maddesi kapsamında Googlea 15 Nisan 2024 tarihi itibarıyla başlamak ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine kadar yürütülmek üzere 2023 yılı gayri safi gelirlerinin her gün için on binde 5i oranında idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla