Connect with us

TÜRKİYE

Son Dakika Müjdesi! EYT Düzenlemesinin Ardından Gözler Staj ve Çıraklık Sigortası Düzenlemesinde!

Yayınlanma tarihi:

Son Dakika Müjdesi! EYT Düzenlemesinin Ardından Gözler Staj ve Çıraklık Sigortası Düzenlemesinde!

EYT düzenlemesiyle birlikte milyonlarca kişi emeklilik hakkını elde ederken, şimdi de dikkatler staj ve çıraklık sigortası düzenlemesine çevrildi. Hükümet tarafından yapılan önemli bir açıklamayla, beklenen düzenleme kapsamında çıraklık sigorta girişi olanlar, bu dönemleri borçlanarak uzun vadeli sigorta kollarına dahil edebilecekler. Peki, kimler kapsama alınacak ve düzenlemenin çıkış tarihi ne olacak? İşte detaylar…

EYT düzenlemesi, 4 milyondan fazla kişiye emeklilik yolunu açarak büyük bir sevinç yaşattı. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar ve borçlanma imkanıyla başlangıç tarihini bu tarihten öncesine çekebilenler, yaş şartından muaf tutuldu. Bu düzenlemeyle birlikte, staj ve çıraklık dönemlerini tamamlayanlar da umutla geleceği bekliyorlar.

Mevcut sistemde staj ve çıraklık için yapılan sigortalar sağlık sigortaları olarak primlendiriliyor. Bu nedenle emeklilik için gerekli olan primler yatırılmıyor ve staj ya da çıraklık başlangıcı, emeklilik hesaplamasında göz ardı ediliyor.

Ancak, burada iki istisna bulunuyor: Avukatlar, 1 yıllık staj sürelerini onaylı baro belgesi ve borçlanma talep dilekçesiyle kuruma başvurarak borçlanabiliyorlar. Ayrıca, staj yapan anneler, doğumları için borçlanma yapabiliyor ve sigorta başlangıcını geri çekebiliyorlar, böylece yaş ve prim şartı düşüyor.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklaması, çıraklık yapanları heyecanlandırmıştı. Bilgin, çıraklığın bir mağduriyet olmadığını belirterek, çıraklık için çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Beklenen düzenlemeyle birlikte, çıraklık sigorta girişi olanlar, bu dönemleri borçlanarak uzun vadeli sigorta kollarına dahil edebilecekler. Böylece çıraklık yapanların işe başlangıç tarihleri geriye çekilerek EYT kapsamına girebilecekler.

Ancak, düzenlemeden yararlanmak için geçmişte çıraklık yapmış olmanın yanı sıra, çıraklık sigortasının yapılmış ve kısa vadeli sigorta kollarına priminin yatırılmış olması da önemli bir faktör olacak. Çıraklık döneminde sigortası yapılmış ve primleri yatırılmış kişiler, bu düzenlemeden yararlanabilecekler.

EYT düzenlemesi sonrası emeklilik umuduyla bekleyen staj ve çıraklık dönemlerini tamamlayanlar için bu düzenlemenin hayata geçmesi, yeni bir umut kapısı olacak. Henüz çıkış tarihi netleşmemiş olsa da, bu düzenlemenin geleceği yakından takip ediliyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla