Connect with us

KÜLTÜR

Nur Sürer’in En İyi Yapımları

Yayınlanma tarihi:

Türk sinemasının ve televizyonlarının en önemli kadın oyuncularından biri olan Nur Sürer, bugünlerde Camdaki Kız dizisiyle milyonlarca insanın beğenisini topluyor, başarılı oyunculuğuyla hayran bırakıyor. 1971 yılında Sindirella filmi ile sinema perdelerini aralayan başarılı oyuncu, 1979 yılında Erden Kıral’ın Bereketli Topraklar Üzerinde filmi ile kariyerine hız verdi. Bu filmin ardından Nur Sürer 1984 yılında Ayna filminde oynadı. Bu filmin hemen ardından çok ses getiren Uçurtmayı Vurmasınlar filminde yer aldı ve başarısını Oscar kazanan Umuda Yolculuk filmiyle uluslararası sinemacılıkta da gösterdi. Peki, Nur Sürer’in kariyerini şekillendiren onlarca yapım arasında en iyileri, en dikkat çekici rolleri hangisiydi? İşte Nur Sürer’in kariyerini taçlandıran en iyi yapımlarından birkaç seçki; 

Nasipse Olur

Romantik – Komedi özlemini gideren Nasipse Olur, Nur Sürer’in Algı Eke ve Burak Sevinç ile birlikte başrolünü süslediği 2020 yapımı bir film. Film, başına üst üste türlü felaketler gelen Gülfem ile mahallenin zengin çocuğu Gökhan’ın yıllar sonra yeniden kesişen yollarını ve çıktıkları eğlenceli macerayı anlatıyor. Yeşilçam tadında, tatlı bir romantik komedi vadeden film, usta oyuncu Nur Sürer’in enerjisiyle doyumsuz bir şölene dönüşüyor. 

Nasipse Olur filminin yapımcısı Vahdet Erdoğan Kimdir?

1979 yılında Sinop Boyabat’ta doğdu. İlkokulu köyünde, orta ve liseyi İstanbul Üsküdar’da okudu. Üniversite eğitimini halkla ilişkiler alanında tamamladı.

Üniversite eğitiminden sonra kurumsal ve stratejik yönetim, sosyal sorumluluk, reklamcılık, organizasyon ve siyasal iletişim alanlarında eğitimler aldı. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, sosyal sorumluluk projelerinde görevler aldı, yöneticilikler yaptı. Seyahat etmek, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak, film izlemek hobileri ve uğraşıları arasında yer almaktadır.

Reklam, tasarım, matbaa ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren farklı kuruluşlarda çalıştıktan sonra 2003 yılında Greenart Grup’u kurdu.

Grup bünyesinde ajans, organizasyon, outdoor reklam, prodüksiyon, araştırma ve yayıncılık hizmetlerinde faaliyet gösteren şirket ve markalar yer almaktadır.

Halen Greenart Grup’un yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra TÜRK KIZILAYI Genel Merkez Delegeliği, İstanbul Gazete ve Medya Habercileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Mevcut çalışmalarını sürdürürken GREENART Prodüksiyon bünyesinde film yapımcılığına başladı, ilk sinema filmi Nasipse Olur’u 2020 yılında seyirciyle buluşturdu

Umuda Yolculuk

Senaristliğini Feride Çiçekoğlu’nun, Yönetmenliğini ise Xavier Koller’in yaptığı Umuda Yolculuk filmi, Maraşlı alevi bir ailenin yasa dışı yollarla İsviçre’ye gidişini konu alıyor. Film Türkiye, İsviçre ve İngiltere ortaklığında çekilmiştir. Nur Sürer filmdeki başarısıyla göz doldurmuştur. Filmin konusu ve etkileyici oyunculuk performansları, filmin Yabancı Dilde En İyi Film Akademi ödülü almasını sağladı. 

Uçurtmayı vurmasınlar

Bugün hâlâ beğeniyle bahsedilen Uçurtmayı Vurmasınlar filmi, Nur Sürer’in en iyi yapımları arasında parlıyor. Film, küçük bir çocuğun gözünden kadınlar hapishanesindeki yaşamı anlatıyor. Küçük çocuk ile İnci (Nur Sürer) arasındaki dokunaklı sevgi, filmin Yabancı Dilde En İyi Film dalında Akademi Ödülü adayı olmasını sağlamıştır. 

Asi 

Nur Sürer, Asi dizisinde canlandırdığı güçlü anne profiliyle, Türk televizyonlarında ne kadar sevildiğini bir kez daha göstermiştir. Hatay’da çekilen Asi dizisi, iki ailenin birkaç kuşaktır süren hikayesini ve iki aile çocuklarının yaşadığı aşk sebebiyle oluşan aile çatışmasını konu ediniyor. Neriman Kozcuoğlu karakteri, Nur Sürer’in en sevilen karakterlerinden biri olarak dizi arşivlerinde yerini aldı.  

Camdaki Kız

Nur Sürer’in hala oynamakta olduğu Camdaki Kız dizisi, ilk bölümden beri büyük ilgi görüyor. Dizide Nur Sürer, katı kuralları olan, kızını dış dünyanın kötülüklerinden korumaya çalışan ve her şeyi kontrol etmeye çalışan Feride karakterini canlandırıyor. Feride karakterinin kontrolcü, titiz, sert, buyurgan, travmatik özellikleri seyirci tarafından kısa sürede benimsendi. Dizi hala ekranlarda yayın ömrünü sürdürüyor. 

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla