Sosyal medyada bizi takip edin

Türkiye

Küçük esnaf ve tüccara erken emeklilik! Emeklilikte 1261 kuralı değişiyor! Emekli aylığı yüzde 20 artacak

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Küçük esnaf ve tüccara erken emeklilik! Emeklilikte 1261 kuralı değişiyor! Emekli aylığı yüzde 20 artacak

Türkiye’de yaşanan ekonomik değişimler ve Meclis’in 1 Ekim’de yeniden açılmasıyla birlikte, çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında köklü reformlar kapıya dayanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur’luların emeklilik için gereken prim gün sayısını 9 binden 7 bin 200’e düşürerek Sosyal Güvenlik Kurumu (SSGK) sigortalılarıyla eşitleyeceklerini açıkladı. Bu düzenleme, yaklaşık 1 milyon esnaf ve tüccarı etkileyecek.

Küçük işletmelere ve esnaflara müjde! Yapılacak yasal düzenleme ile 10 ve daha az personel çalıştıran işletmeler, bin 800 gün daha az prim ödeyerek 5 yıl erken emekli olma imkanı bulacaklar. Bu prim reformu ayrıca emekli aylıklarını da yüzde 20 artıracak.

Şu an için işçi ve memurlar için 4A olarak tanımlanan Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) prim ödeme gün sayısı 7 bin 200 iken, işverenler için 4B olarak tanımlanan Bağ-Kur kapsamında bu süre 9 bin gün olarak uygulanıyor. Yapılacak yasal düzenleme ile 4B kapsamındaki işverenlere yönelik prim ödeme süresi, istihdam sayısına göre değişen kriterlere dayalı olarak belirlenecek. Bu sayede, küçük esnaf ve tüccarların daha düşük primlerle erken emekli olmaları hedefleniyor.

Düzenlemenin ana hedeflerinden biri, Bağ-Kur’luların emeklilik için gerekli prim gün sayısını SSK’lılarla eşitlemek. Böylece iki sigorta kolu arasındaki bin 800 günlük fark ortadan kaldırılarak emeklilik için gereken prim süresi aynı hale getirilecek.

Mevcut sistemde, 2008 yılında Sosyal Güvenlik Reformu ile işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Ancak Bağ-Kur’lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak saptandı. Bu nedenle Bağ-Kur’lular, daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kaldılar.

Düzenleme ile prim indiriminden 10 ve daha az çalışanı bulunan işletmeler yararlanacaklar. Bu reformla, çalışanlar arasında mesleklerine göre bir denge sağlanacak ve SSK ile Bağ-Kur arasındaki prim gün farkı ortadan kalkacak. Prim eşitleme işlemleri ise giriş tarihine göre değişecek.

Ayrıca, esnafın geliri artacak ve emeklilik için belirleyici olan son 1261 gün kuralı da değişecek. Emekli aylığı hesaplamasında, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet süresi esas alınıyor. Bu değişiklik sadece SSK’lıları değil, tüm çalışanları etkileyecek ve emeklilik şartları standartlaştırılmış olacak.

Son olarak, hangi sigorta kolundan olursa olsun 7 bin 200 günü tamamlayanlar emekli olabilecekler. Ayrıca, Bağ-Kur’da kısmi emeklilik için gereken 5 bin 400 gün olan süre, SSK’lı çalışanlar için olduğu gibi 4 bin 500 güne indirilecek. Bu reformlarla milyonlarca esnaf ve tüccarın emeklilik planları değişecek ve emekli aylıkları yüzde 20 artacak.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir