Connect with us

İŞ DÜNYASI

​Konya’da, ‘Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’ başladı

Yayınlanma tarihi:

KONYA Büyükşehir Belediyesi’nin ticaretin canlanması ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin tanıtılması amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’  coşkuyla başladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, özellikle Konyalıların bedesteni tekrar keşfetmeleri, çocuklarıyla, aileleriyle alışverişin keyfini yaşamaları ve Konya’nın ruhunu yaşamaları adına etkinliğin çok önemli olduğunu belirterek,  herkesi ‘Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’ne davet etti. 

Kapu Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından bedesten içerisinde Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından Konya İl Müftüsü Ali Öge’nin yaptığı dua ve kesilen kurdeleyle ‘Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’nin açılışı gerçekleştirildi. 

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bir geleneği yaşatmak adına Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’ni gerçekleştirdiklerini söyledi. Bedesten bölgesinin Konya’nın kalbi konumunda olduğuna dikkat çeken Başkan Altay, “Hem ticari hem de sosyal anlamda Konya’nın en önemli merkezlerden birisi burası. Özellikle son dönemde yapılan restorasyon çalışmalarıyla bedesten de ve türbe önü çarşılarındaki alışverişi yeniden canlandırmaya gayret ediyoruz. Bu yapmış olduğumuz festival de aslında özellikle Konyalıların tekrar Bedesteni keşfetmeleri, yeniden çocuklarıyla, aileleriyle buradan alışverişin keyfini yaşamaları ve Konya’nın ruhunu yaşamaları adına çok önemli.” diye konuştu. 

 Herkesi alışveriş gününe davet eden Altay, “Sultan Alparslan’ın, Hazreti Mevlana’nın, Şeyh Sadrettin-i Konevi’nin ayak izlerinin bulunduğu yerlerdeyiz. Ahilik geleneğinin başlatıldığı merkezdeyiz ve buranın yeniden canlanması hepimiz için çok kıymetli ve önemli. Esnafımızdan da ricamız, gelenek olduğu üzere akşam ezanından sonra dükkanlarını kapatmamaları. Üç gün boyunca yatsı sonuna kadar burada ticaretin devam etmesini arzu ediyoruz. Bu vesileyle tüm Konyalıları ve civardaki vatandaşlarımızı Bedesten Alışveriş Festivali’ne katılmaya davet ediyorum. Sadece alışveriş için değil, bu bölgeyi tanımak, yeniden anlatmak için bir fırsat olarak değerlendirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Sadece alışverişle ilgili programlar değil, onun haricinde mehteranımızın gösterileri, söyleşiler, konserler de olacak. Üç gün boyunca burayı bir bayram havasına dönüştürmeyi arzu ediyoruz. Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’ni KONESOB ile beraber gerçekleştiriyoruz. Festivalimizin hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri kapsamında; söyleşiler, sokak müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, sanat uygulamaları, mehteran topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı fotoğraf sergisi ve tarihi kostümler sergisi yapılacak. Ayrıca etkinlik süresince unutulmaya yüz tutmuş meslekler de yeniden hatırlatılacak. Esnafın yüzde 30’a varan indirimler yapacağı Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri,  13 Ağustos Pazar günü saat 22.00’ye kadar açık olacak.   

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla