Connect with us

EKONOMİ

EYT’yi Kaçırdım Diye Üzülmeyin! 10-12-15 yılla erken emeklilik kapıda! SSK ve Bağ-Kur’luya 50-55 yaş indirimi

Erken Emeklilik İçin Yeni Şartlar: SSK ve Bağ-Kur Sigortalılarına Yaş ve Prim İndirimi

Yayınlanma tarihi:

Erken Emeklilik İçin Yeni Şartlar: SSK ve Bağ-Kur Sigortalılarına Yaş ve Prim İndirimi

Türkiye’de emeklilik sistemi, getirilen yeni düzenlemelerle vatandaşlara çeşitli erken emeklilik seçenekleri sunarak, yaşam kalitelerini artırmayı hedefliyor. Özellikle SSK ve Bağ-Kur sigortalıları için belirlenen yeni prim süreleri ve yaş indirimleri, erken emekliliği daha erişilebilir kılıyor.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Yok, Fakat Erken Emeklilik Fırsatları Var! Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik sistemine yeni düzenlemeler getirerek, özellikle 50-55 yaş aralığındaki vatandaşlara emeklilik imkanı sunuyor. Bu düzenlemeler, 10-15 yıl arasında değişen prim ödeme sürelerini içeriyor ve böylece daha erken yaşlarda emeklilik olanağı sağlıyor.

10 Yıllık Prim Ödeyenlere Ne Gibi Avantajlar Sunuluyor? Yeni sistemle, 3600 prim günü ödeyen ve sigortalılık süresi olarak en az 10 yılını tamamlayan SSK’lılar, 50-55 yaş aralığında emeklilik şansına sahip olacak.

12.5 Yıllık Prim Ödeyenler İçin Yaş İndirimi SSK kapsamında, 4500 prim gününü dolduran ve sigortalılık süresi olarak 12.5 yılını tamamlayan bireyler, kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş şartını beklemeksizin, yaş indirimiyle daha erken emeklilik hakkı kazanabilecek.

15 Yıllık Primde Emeklilik Ayrıca, 5400 prim günü ödeyen ve en az 15 yıl sigortalılık süresi olan kişilere de EYT şartları olmaksızın emeklilik hakkı tanınacak.

Tarım İşçileri İçin Erken Emeklilik 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan tarım işçileri, 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü ile erken emekli olabilecek.

Malulen Emeklilik Şartları İş gücü kaybı yaşayan ve en az 1800 prim günü dolduran vatandaşlar için malulen emeklilik imkanı da devam ediyor.

Kısmi Emeklilik Sistemi Genişliyor Kısmi emeklilik sistemi, özellikle kısa süreli çalışan ve belirli bir yaşa ulaşmış bireyler için büyük bir fırsat sunuyor.

Bu yeni düzenlemelerle, Türkiye’deki emeklilik sistemi daha esnek ve erişilebilir hale gelerek, çalışanların daha erken yaşlarda emeklilik imkanı bulmalarını sağlıyor. Yeni emeklilik şartları ve başvuru süreçleri hakkında daha fazla bilgi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla