Connect with us

EKONOMİ

EYT Treni Artık Gitti! Emeklilik Hakkı Bekleyenler SGK’ya Koşup Hakkınızı Alın

Emeklilikte hayatta kalacaklar (EYT) trenini kaçıranlar artık bakımı çalışmakta buluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak haklarını alıyorlar.

Yayınlanma tarihi:

Emeklilikte hayatta kalacaklar (EYT) trenini kaçıranlar artık bakımı çalışmakta buluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak haklarını alıyorlar. İşte emekli olamayanlara SGK’dan gelen açıklamanın detayları…

Emeklilik için gün sayan ancak şartlar tam olarak sağlayamadığı için emekli olamayana SGK’dan açıklama geldi. Prim gün sayıları ve sigorta giriş zamanlarına göre EYT kapsamında olanlar emeklilik haklarını alıyorlar. SGK’dan yapılan açıklamayla EYT’den yararlanamayanlar artık haklarını almak için başvurularına başlandı. İşte emeklilik bekleyen ancak emekli olamayanlar için SGK’dan ek formül açıklaması…

Primini Tamamlayamayanlara Fırsat Doğdu

8 Eylül 1999’dan önce işe giriş yapılmış ve sigorta başlangıcında olan yeterli prime sahip olamadıkları için kıdem tazminatı alamadılar. Sigortalılık süresi ile prim gün uzatmayla emeklilik hakkı alınabiliyor. Emekli olamayan SGK’dan primlerini geri alabiliyorlar. Bunun için SGK, emekli olmayanların adaylığını açıkladı. Peki, SGK prim bilgileri nasıl yapılıyor? SGK toplu iade işlemi nasıl yapılır? Kimler SGK toplu miktarda alabilir mi?

Emeklilik Şartları Neler?

4A (SSK) sigortalılar 5000-5975 günle, 4B (Bağ-Kur) sigortalılar 7200, erkeklerde 9000 günle emekli olabiliyorlar. Bunun yanı sıra kısmi emeklilik hakkı SSK ve Bağ-Kur’lulara sunuluyor. SSK’lı olan abonelikten emeklilikten en az 3600 gün primle yararlanabiliyorlar. Bağ-Kur’lular içinse kısmi emeklilik için gereken prim gün sayısı 5400 gün. Prim günü şartının sürdürülmesine ek olarak yaş şartının da kısmi emeklilikte yerine getirilmesi gerekiyor.

SGK Prim İadesi Nasıl Alınır?

SGK’nın emeklilik şartlarını yerine getiremeyen çalışanlar içinse prim iadeleri toplu para ödeme olarak sağlanıyor. Borçlanma veya emeklilik ömrü alamayacak kadar çok sayıda SGK’ya toplu para talep talebinde bulunuyorlar. Toplu para ödemesi için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bu koşulları sağlayan başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumları üzerinden yapıyorlar.

SGK Toplu Para İadesi Şartları Neler?

Toplu para değişimi aktif olarak çalışma hayatına devam ediyor veya kendi ilişkilerini sürdürmeye devam ediyor. Hali hazırda çalışmanın sürdürülmesinin ayrıca emeklilik şartlarını sağlayamamış olması gerekiyor. Prim gününü doldurmamış olan kişinin SGK merkezlerine veya il müdürlüklerine dilekçe ile prim ödemesini doldurmalarını yapıyorlar.

2008 yılında SSK’lı olanın hem işveren hem de işçi primlerini geri alabiliyorlar. 2008 sonrasındaki bir kısmı içinse sadece işçi primleri iade ediliyor. Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ise tüm primlerinin iadesini alabiliyorlar. Malullük, ölüm, yaşlılık sigortası primleri bu şekilde geri alınabiliyor.

Sigortalı vatandaşın vefat etmesi durumunda ise kişinin yakınları gerekli şartlar çerçevesinde iade hakkı için başvurabiliyorlar. Örneğin Bağ-Kur kapsamında olan kişilerin 1500 gün primi varsa yakını SGK’ya toplu para doldurmak için başvuru yapabiliyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla