Connect with us

EKONOMİ

Erken emeklilik için beklenen düzenleme geliyor! Prim günü 9.000’den 7.200’e düşecek

Yayınlanma tarihi:

Erken emeklilik için beklenen düzenleme geliyor! Prim günü 9.000’den 7.200’e düşecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, önemli bir düzenlemeyi duyurarak SSK ve Bağ-Kur emeklilik koşullarını eşitliyor. Bu değişiklikle birlikte, 1800 gün (yaklaşık 5 yıl) prim ödemesi yaparak erken emekli olma fırsatı sunulacak. Milyonlarca küçük esnafı ilgilendiren bu düzenleme ile prim gün sayısı 9.000’den 7.200’ye indirilecek ve emeklilik aylıkları yüzde 20 artacak.

Sabah gazetesinin haberine göre, 1 Ekim’de Meclis’in açılmasıyla birlikte çalışma hayatı ve sosyal güvenlik reformları gündeme gelecek. 4A (işçi), 4C (memur) statüsündeki sigortalılar için prim ödeme gün sayısı 7.200 olarak belirlenirken, işverenler yani 4B kapsamındaki esnaf için bu süre 9.000 gündü. Ancak yeni düzenleme ile bu fark ortadan kaldırılacak ve her iki grup da 7.200 gün prim ödeme koşuluyla emekli olabilecek.

Düzenleme ayrıca işverenler için istihdam sayısına göre kriterler belirleyecek. Bakanlık, küçük esnaf ve tüccarları daha az primle emekli etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu sayede esnafın, SGK’lılarla aynı prim gün sayısını tamamlaması hedefleniyor.

Sosyal güvenlik reformu ile 2008 yılında işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7.200 olarak belirlenmişti. Ancak Bağ-Kur’lular için bu süre 9.000 gündü. Bu nedenle Bağ-Kur’lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyordu.

Ayrıca, emekliliği belirleyen son 1261 gün kuralı da değişecek. Emekli aylığı hesaplamasında, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödeme gün sayısı hesaba katılıyor. Bu kural, sadece SSK’lıları değil, bütün çalışanları etkiliyor. 1261 prim ödeme günü, son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan statüye göre emekli olma şartlarını belirliyor.

Yapılacak düzenleme ile primler eşitlenerek, hangi sigorta kolundan olursa olsun 7.200 günü tamamlayanlar emekli olabilecek. Ayrıca Bağ-Kur’da 5.400 gün olan kısmi emeklilik şartı, SSK’lı çalışanlar için de 4.500 güne düşürülecek.

Bu düzenleme ile 25 yıl ve 9.000 gün şartını yerine getirmeye 3.5 yıl kalan Bağ-Kur’lular, kalan 3.5 yıl (1261 gün) prim ödemelerini SSK olarak tamamlayarak emeklilik statüsünü SGK’ya çevirebilecekler. Bu sayede daha az prim ödeyerek daha yüksek emekli aylığı alma avantajına sahip olacaklar.

2000 yılı öncesinde Bağ-Kur’luların SSK’ya geçmeleri durumunda emekli aylığı yüzde 15-20 civarında artacak. Bu düzenleme ile farklı mesleklerde çalışanlar arasında bir eşitlik sağlanacak ve SSK ile Bağ-Kur arasındaki prim günü farkı sona erecek. Prim eşitleme işlemleri giriş tarihine göre değişecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla