Connect with us

EKONOMİ

Ekim ayında yapılacak emekli zammı için 3 yol haritası belli oldu! Hangi yol emekli için en kazançlı?

Yayınlanma tarihi:

Ekim ayında yapılacak emekli zammı için 3 yol haritası belli oldu! Hangi yol emekli için en kazançlı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan emekli maaşı zammı düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere son aşamasına geldi. Bu düzenleme, ekim ayında Meclis’e sunulacak. Toplam 17 milyon emekliyi ilgilendiren bu iyileştirme için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda üç farklı formül geliştirildi ve üzerinde çalışıldı. Zam çalışmasının takvimi de belirlendi ve bu çalışmalar için Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları tarafından üçlü bir zirve düzenlenecek.

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, önümüzdeki hafta bir araya gelerek son şekli verilecek çalışmayı tamamlayacaklar. Ardından, çalışma Erdoğan’a sunulacak ve Meclis’e taşınacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde “Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Bu konuda yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz” açıklamasını yapmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme ilkemiz var. En düşük maaş alan emeklilerimizin durumunun iyileştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanımızın talimatı oldu, o çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da benzer bir açıklama yaparak “AK Parti hükümetleri olarak iktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz” dedi.

Emekliler için yapılacak iyileştirme ve ara zam yasa ile hayata geçirileceğinden, en erken Ekim ayında Meclis’e sunulacak. Emekliler, Ekim’de Meclis’e taşınacak torba teklife bu iyileştirmenin de eklenmesini bekliyorlar. Bu çalışmada 3 ana başlık üzerinde durulduğu ifade ediliyor. Bu başlıklar, kök aylıkların artırılması, emeklilere oransal artış yapılması ve taban maaşın artırılması olarak sıralanabilir.

Birinci formüle göre, emeklilerin tamamına oransal bir artış yapılacak ve bu artış refah payı olarak yansıtılabilir. Buna göre Temmuz ayında refah payı ile birlikte yüzde 25 zam alan emeklilere ilave bir artış yapılacak.

İkinci formül ise kök maaşlara yapılacak bir seyyanen artışı içeriyor. Temmuz ayında kök maaşı 7.500 TL’nin altında olan emekliler, yüzde 25 zam almış olsa da elde kalan para 7.500 TL’de kalmıştı. Bu durumun düzeltilmesi amaçlanıyor ve seyyanen artışın kademeli olarak artırılması gündeme gelebilir, en düşük maaştan başlayarak bir kademe artışı düşünülebilir.

Üçüncü formül ise taban maaşın artırılmasını öngörüyor. Bilindiği gibi taban maaş 3.500 TL seviyesindeydi, ardından 5.500 TL’ye ve daha sonra 7.500 TL’ye yükseltilmişti. Taban maaşa yönelik bir artış, en düşük emekli aylığını yükseltecek ve Hazine desteği artırılarak emeklilere iyileştirme sağlanmış olacak. Konuşulan rakam ise 10 bin TL seviyesinde. Ayrıca, Ocak ayındaki enflasyon artışının üzerine bir refah payı eklenmesi de gündemde.

Orta Vadeli Program’da yer alan yüzde 654’lük enflasyon öngörüsüne göre, 6 aylık enflasyon yüzde 30’un üzerinde çıkıyor. Bu nedenle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 30’un üzerinde olurken, memurlar ve memur emeklilerinin zammı toplu sözleşme artışı ile birlikte yüzde 49’u geçiyor. Bu durumda, bir refah payı artışı ile tüm emeklilerin Ocak zammının yüzde 50’nin üzerine çıkması planlanıyor.

Ayrıca, gündemde olan bir diğer konu ise emeklilere Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla bir ikramiye verilmesi. Bu konuda çalışmaların yapıldığı ve bu ikramiye tutarının en az 5 bin TL olması üzerinde durulduğu belirtiliyor. Türkiye Emekliler Derneği ise bu tutarın 10 bin TL olması gerektiği yönünde çağrı yapıyor. Eğer ikramiye verilmesi kararı alınırsa, düzenleme Ekim ayında Meclis’e torba yasa olarak sunulacak.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla