Connect with us

EKONOMİ

Emeklilerin Maaş Zammı için Yeni Gelişme! Dünya Bankası’ndan 416 Milyon Dolarlık Destek!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ABD’deki temasları sonucunda Dünya Bankası, Türkiye’ye 416 milyon dolarlık borç verecek

Yayınlanma tarihi:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ABD’deki temasları sonucunda Dünya Bankası, Türkiye’ye 416 milyon dolarlık borç verecek. Bu adım, emeklilerin maaş zammı sorununun çözümüne önemli bir katkı sağlayacak. Maliye Bakanı’nın ABD ziyareti, ülke için gerekli kaynakların temininde önemli bir adım olarak nitelendirildi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), Dünya Bankası ile Türkiye’deki sanayi işletmelerinin hava kirletici madde ve sera gazı emisyonlarını azaltmalarını amaçlayan 416 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Dünya Bankası’nın bu kredi ile Türk üreticilere uzun vadeli finansman sağlayacağı belirtiliyor.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez’in açıklamasında, “Sanayi sektöründen kaynaklanan emisyonların azaltılması, Türk sanayisinin küresel pazarda rekabet gücünün artırılması açısından hayati önem taşıyor” ifadelerine yer verdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında gelecek 5 yıllık döneme ilişkin mali işbirliği programının oluşturulduğunu belirtti. Bakan Şimşek, “Dünya Bankası’nın ilk 3 yıl içinde ülkemize ilave 18 milyar dolarlık finansman sağlayacağı Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı, Bankanın İcra Direktörleri Kurulunda görüşülerek yürürlüğe girdi” şeklinde konuştu.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla