Connect with us

EKONOMİ

DW Türkçe’den EYT tahmini! “2022’de…”

DW Türkçe internet sitesi “Ankara’da erken seçim tartışması sürüyor” başlıklı bir analiz yayınladı. Analizde EYT ile ilgili de bir yorum vardı.

Deutsche Welle Türkçe’de Hilal Köylü imzasıyla yayınlanan siyasi analizde “Hükümetin asgari ücretlilere, tüm kamu personeline maaş zammı ve sosyal refah öngörüsü erken seçim tartışmasını alevlendirdi. Uzmanlara göre iktidar, toplumu yanına çektiğinde seçim kartını gösterebilir.” yorumu yapıldı.

Analizde özellikle çalışma hayatına ilişkin düzenlemelere dikkat çekildi:

“Asgari ücretin ne kadar olacağına dair meraklı bekleyişin sürdüğü Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen “İşçimizi zora sokmayacağız. Gerek brüt, gerek net asgari ücret için en uygun, en ideal kararı vereceğiz. İşçinin de, işverenin de bu karardan memnun olması lazım” açıklamasından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan da memur maaş zamları ve tüm kamu personeli için yeni düzenlemelere dönük duyurular geldi.

Çalışma Bakanlığı önce memur maaşlarıyla ilgili uzlaşılan yüzde 30-35 oranındaki zamma ek olarak enflasyon farkının da konfederasyonlarla görüşülüp, değerlendirilerek ödeneceğini duyurdu. Bakanlıktan, tüm kamu personeline bir “sosyal refah düzenlemesi” yapıldığı açıklamasının gelmesi ise siyasi kulislerde özellikle muhalefet cephesinin dillendirdiği erken seçim öngörülerini kuvvetlendirdi.”

DW’nin siyasi analizinde EYT’nin de 2022 gündemine alındığı belirtildi:

“İktidarın 3600 ek gösterge ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeleri de yeni yıl için gündemine almış olması muhalefetin erken seçim öngörüsünü güçlendiriyor.”